نیروهای ائتلاف ده 'شورشی' را در پکتیا کشتند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان از تاکتیکهای گوناگون، از بمبگذاری انتحاری و کنار جاده ای علیه نیروهای افغان و خارجی در افغانستان کار می گیرند

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا می گویند در پی عملیاتی در جنوب شرق افغانستان ۱۰ شورشی افغان و ستیزه جوی خارجی را کشته اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که این عملیات برای جلوگیری از بمبگذاری توسط شورشیان وابسته به گروه جلال الدین حقانی و ستیزه جویان خارجی در ولایت پکتیا به راه انداخته شد.

بر اساس این خبرنامه، این ستیزه جویان با بمبگذاری در ولسوالی زدران ولایت پکتیا افراد غیرنظامی و نیروهای ائتلاف بین المللی را هدف قرار می دادند.

نیروهای ائتلاف می گویند این شورشیان همچنین در سازماندهی بمبگذاری های انتحاری علیه نیروهای افغان و خارجی دست داشتند.

در خبرنامه فرماندهی نیروهای آمریکایی آمده است که این شورشیان در پی درگیری مسلحانه میان شورشیان و نیروهای ائتلاف در ولسوالی زدران از پا درآمدند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات یک مخفیگاه بزرگ سلاح و مهمات شورشیان را هم از بین بردند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری به غرب، خواستار اجرای تغییر استراتژی آمریکا و دیگر اعضای سازمان ناتو در خصوص مبارزه با تروریسم در منطقه شد.

دولت افغانستان به این باور است که شورشیان وابسته به گروه طالبان و ستیزه جویان خارجی پس از شکست از افغانستان به مناطق قبایلی پاکستان رفته و حملات خود را از آن جا علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور سازماندهی می کنند.

آقای کرزی در گفتگویی با بی بی سی تاکید کرد که غرب باید با استفاده از فرصتی که بهبود روابط افغانستان و پاکستان به میان آورده، "استراتژی کارآمد مبارزه علیه تروریسم" را به اجرا بگذارد.

آمریکا هم حضور طالبان و القاعده را در خاک پاکستان تایید می کند و خواستار تلاش بیشتر دولت پاکستان در مورد مبارزه با این گروهها است.

نیروهای آمریکایی ظرف هفته های اخیر چندین بار مواضع شورشیان را در مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان مورد حمله قرار دادند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنان تاکید کرده است که سرکوب مراکز طالبان و القاعده در خاک پاکستان شامل استراتژی مبارزه با تروریسم شود.

مطالب مرتبط