کرزی: غرب از فرصت کنونی استفاده کند

کرزی
Image caption کرزی: فرصت مناسب برای تدوین استراتژی کارآمد به دست آمده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از متحدان غربی این کشور خواسته است از فرصت کنونی برای برنامه ریزی موثر در مبارزه علیه شورشیان بهره برداری کنند.

آقای کرزی در مصاحبه با بی بی سی با اشاره به اینکه روابط روابط پاکستان و افغانستان هرگز تا کنون چنین مساعد نبوده است، اظهار داشت که ایالات متحده و جامعه بین المللی باید با استفاده از این فرصت، یک "استراتژی کارآمد مبارزه علیه تروریسم" را به اجرا گذارند.

معمولا افغانستان و پاکستان روابط گرمی نداشته اند و این روابط به خصوص در سال های اخیر و شدت گرفتن عملیات شورشیان طالبان گاه به تیرگی گراییده بود.

دولت افغانستان معتقد است که شورشیان طالبان و اعضای شبکه القاعده پس از سقوط رژیم طالبان به پاکستان گریخته اند و فعالیت خود علیه افغانستان را از پناهگاه های امن خود در این کشور سازمان می دهند.

ایالات متحده نیز حضور طالبان و القاعده در نواحی مرزی پاکستان با افغانستان را تایید می کند و مانند دولت افغانستان، خواستار تلاش بیشتر پاکستان برای مقابله با این گروه ها بوده است.

آقای کرزی در این مصاحبه بار دیگر بر لزوم سرکوب نیروهای طالبان مستقر در خاک پاکستان تاکید نهاد.

وی گفت که پیروزی در جنگ علیه طالبان تنها با افزودن بر شمار نظامیان خارجی در افغانستان به دست نمی آید بلکه استراتژی درست در این زمینه باید شامل عملیات نظامی علیه پایگاه های طالبان و القاعده در پاکستان باشد.

زمامداری اوباما

رئیس جمهوری افغانستان همچنین ابراز امیدواری کرده است که تغییر دولت در آمریکا با تغییر در استراتژی مناسبی در جنگ افغانستان همراه شود.

Image caption کرزی با برخی نظرات اوباما موافق است

حامد کرزی اظهار داشت که می داند دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، نگرشی منتقدانه تر نسبت به رهبری او در افغانستان خواهد داشت اما افزود که بهانه جویی دو طرف و انداختن تقصیر مشکلات به گردن یکدیگر نتیجه ای ندارد.

وی گفت "نباید در جامعه بین المللی و در افغانستان بازی سرزنش متقابل را شروع کنیم، آمریکاییان، بریتانیایی ها و سایرین نباید افغانستان را به خاطر ناکامی های خود سرزنش کنند و افغانستان هم نباید آنان را در مورد شکست های خود در این زمینه مقصر بداند."

آقای کرزی گفت که خود معترف است که باید "یک میلیون بار بهتر" کارکند اما افزود که همین انتظار از جامعه بین المللی هم می رود.

وی نظر رئیس جمهوری منتخب آمریکا را تایید کرد که افغانستان از ثبات لازم برخوردار نیست اما افزود که این وضعیت را نباید "یک بحران مبرم" دانست.

در مورد اینکه آیا در مورد افغانستان نیز، مانند عراق، اعزام نیروی بیشتر خارجی باعث تغییری مثبت در روند مبارزه با شورشیان می شود، آقای کرزی گفت که موضوع اصلی به تعداد نظامیان مربوط نمی شود بلکه با اتخاذ استراتژی مناسب ارتباط دارد.

استراتژی مناسب، به گفته آقای کرزی، به معنی تعقیب شورشیان طالبان و القاعده تا پناهگاه های امن آنان در داخل خاک پاکستان است.

مشکل بریتانیا

همزمان، گفته می شود که موضوع تقویت حضور نظامی خارجی در افغانستان در ملاقات روز پنجشنبه رئیس جمهوری افغانستان وگوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، نیز مطرح شده است.

Image caption دولت افغانستان به تصمیم بریتانیا در افزایش نفرات چشم امید دوخته است

به گفته ناظران، دولت آقای کرزی خواستار آن است که بریتانیا به منظور خاتمه دادن به نا آرامی کنونی در افغانستان، نیروی بیشتری به این کشور اعزام کند اما دولت بریتانیا در برآوردن این خواسته افغانستان، با مشکلاتی مواجه است.

نظر سنجی ها نشان داده است که با ادامه عملیات شورشیان افغان و افزایش تلفات نیروهای بریتانیایی در آن کشور، حمایت مردم بریتانیا از ادامه حضور نظامی این کشور در افغانستان کاهش یافته است.

برخی ناظران گفته اند که مردم بریتانیا بیشتر به خروج سربازان خود از افغانستان تمایل دارند تا اعزام نیروی بیشتری به این کشور.

در عین حال، احتمالا دولت جدید آمریکا نیروی جدیدی به استعداد دست کم دو تیپ، یعنی حدود هشت هزار نظامی را به افغانستان اعزام خواهد داشت با این هدف که، همانند عراق، افزایش نفرات به کاهش خشونت منجر شود.

مقامات آمریکایی از سایر اعضای ناتو ، از جمله بریتانیا نیز انتظار خواهند داشت شمار بیشتری از نفرات خود را به افغانستان اعزام دارند.

مقامات بریتانیایی گفته اند که فشار ناشی از افزایش حضور نظامی ناتو در افغانستان باید به شکلی منصفانه تر بین اعضای ناتو تقسیم شود و سایر کشورهای این سازمان هم سهم مناسبی را تقبل کنند.

مطالب مرتبط