'دهها شورشی' در افغانستان کشته شدند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption طالبان بیشتر در مناطق ناآرام جنوب افغانستان فعال اند و با نیروهای افغان و بین المللی می جنگند

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند دهها شورشی را در جنوب و جنوب شرق این کشور کشته و همچنین دو بمبگذار انتحاری نیروهای بین المللی را در هرات و بغلان هدف قرار داده اند.

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا می گویند در یک نبرد مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان، سی شورشی را در ولسوالی "نهر سرخ" ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب افغانستان کشته اند.

نیروهای ائتلاف با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که سربازان گشت مشترک نیروهای افغان و ائتلاف این شورشیان را در نبردی رویاروی با اسلحه سبک هدف حمله قرار دادند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این نبرد به نیروهای افغان، ائتلاف و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

بمبگذاری انتحاری در بغلان

مقامهای افغان می گویند یک بمبگذار انتحاری در ولایت شمالی بغلان یک ستون نظامی نیروهای بین المللی یاری امنیتی-آیساف- را هدف حمله قرار داده است.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله (کشور) به بی بی سی گفت فرد بمبگذار موتر حامل خود را پر از مواد انفجاری بود، در نزدیکی کاروان نیروهای آیساف منفجر کرد.

نیروهای آیساف در چارچوب ماموریت پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان فعالیت می کنند.

آقای بشری گفت در این حادثه دو غیرنظامی افغان کشته و 12 تن دیگر زخمی شدند.

عبدالعزیز هاشمی، معاون ولایت بغلان می گوید در پی این بمبگذاری یک سرباز نیروهای آلمانی تحت امر ناتو زخمی شده است.

مسئول رسانه ای گروه بازسازی ولایتی وابسته به نیروهای آیساف در ولایت قندوز وقوع این حادثه را تایید کرد اما در مورد تلفات آن چیزی نگفت.

بمبگذاری انتحاری در هرات

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا می گویند یک ستون نظامی این نیروها در ولایت غربی هرات هدف بمبگذاری انتحاری قرار گرفته است.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در خبرنامه ای گفته است که در این بمبگذاری دو سرباز نیروهای ائتلاف زخمی شدند.

بر اساس این خبرنامه، فرد بمبگذار بامداد امروز (یکشنبه، ۲۶ عقرب/آبان) نیروهای ائتلاف را با موتر (خودرو) مملو از مواد انفجاری هدف حمله قرار داد.

خبرنامه در باره وضعیت سلامتی سربازان زخمی شده چیزی نگفته، اما افزوده است که آنان برای درمان به یک درمانگاه منتقل شده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی می گوید نیروهای ارتش و پلیس ملی افغانستان منطقه ای که حادثه در آن روی داده است را تحت تدابیر امنیتی قرار داده اند.

تا حال هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این بمبگذاری را به دوش نگرفته است.

نیروهای ائتلاف می گویند تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

حمله به شورشیان در پکتیا

نیروهای ائتلاف در یک خبرنامه دیگر گفته اند که پنج شورشی را در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان کشته و هشت تن دیگر را بازداشت کرده اند.

در این خبرنامه آمده است که نیروهای ائتلاف این شورشیان را در عملیاتی در ولسوالی زرمت هدف قرار دادند و مقداری مهمات و سلاح را هم در این عملیات به دست آوردند.

براساس این خبرنامه، یکی از افراد بازداشت شده، از همکاران "مهم" گروه القاعده است که شورشیان را حمایت مالی می کرده است. به گفته نیروهای ائتلاف، این فرد در آموزش فرماندهان طالبان و سازماندهی ستیزه جویان خارجی در افغانستان دست داشته است.

نیروهای ائتلاف همچنین می گویند ۱۰ مرد دیگر را در ولسوالی تیریزی ولایت خوست به ظن داشتن ارتباط با شورشیان وابسته به گروه جلال الدین حقانی بازداشت کرده اند.

به گفته نیروهای ائتلاف، این افراد در یک خانه مخفی شده بودند. در خبرنامه نیروهای ائتلاف آمده است که این افراد برای اجرای حملاتی علیه نیروهای ائتلاف به ولسولای تیریزی رفته بودند.

درگیری در زابل

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف و پلیس افغانستان در خبرنامه مشترکی گفته اند درگیری این نیروها با شورشیان طالبان در ولایت زابل منجر به کشته شدن یک غیرنظامی و یک شورشی شده است.

براساس این خبرنامه، زمانی که یک راکت شلیک شده از سوی نیروهای ائتلاف به محلی دور از هدف برخورد کرد، یک غیرنظامی افغان را کشت.

گرگوری جولیان، سخنگوی نیروهای آمریکایی در مورد کشته شدن این غیرنظامی در این درگیری ابراز تاسف کرده و گفته است که اگر طالبان سربازان گشتی را هدف حمله قرار نمی دادند، این حادثه "غم انگیز" روی نمی داد.

در خبرنامه آمده است که این درگیری روز گذشته (۲۶ عقرب/آبان) در قلات مرکز ولایت زابل در پی حمله شورشیان به سربازان گشت مشترک پلیس افغانستان و نیروهای ائتلاف روی داد.

مطالب مرتبط