نشریات کابل: یکشنبه ۲۶ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بحث در باره سخنان اخیر مایکل هیدن، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، پرداخته اند.

آقای هیدن روز پنجشنبه (۲۳ عقرب/آبان) در شورای اتلانتیک شمالی از افزایش فعالیتهای القاعده در برخی مناطق جهان، از جمله پاکستان سخن گفت. او گفت هنوز هم تروریسم بزرگترین خطر برای آمریکا است.

روزنامه دولتی انیس نوشته این نخستین بار است که یک مقام بلند پایه امنیتی آمریکا در باره موجودیت مراکز تروریستان در خاک پاکستان سخن می گوید.

به باور نویسنده، این سخن آقای هیدن در واقع "تفسیر و تایید" دیدگاه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است که همواره بر این موضوع تاکید کرده است.

انیس تاکید کرده است تا زمانی که مراکز گروه القاعده در مناطق قبایلی پاکستان از بین نرود، امنیت افغانستان و جهان در خطر خواهد بود.

روزنامه ویسا هم با توجه به همین موضوع تاکید کرده است که باید "مراکز اصلی تروریسم" در خاک پاکستان هدف قرار گیرد. به باور نویسنده، پایگاه اصلی شورشیان در مناطق قبایلی پاکستان است و مخالفان دولت افغانستان هم از همین مناطق حمایت می شوند.

به نوشته ویسا پیش از این نیروهای بین المللی در افغانستان "به ظاهر قضیه" نگاه کرده و با طالبان در داخل افغانستان درگیر شده اند.

روزنامه از نیروهای بین المللی ضد تروریسم، آمریکا و دولت پاکستان خواسته است که برای پایان دادن به ناامنی در افغانستان مراکز اصلی گروههای طالبان و القاعده را از بین ببرند.

روزنامه پیمان از دولت پاکستان انتقاد کرده است که این دولت هنوز متقاعد نشده است که اقدامات جدی را علیه پایگاه های تروریستی در داخل خود به راه اندازد.

روزنامه مدعی است که پاکستان حضور گروههای تندرو را در خاک خود، به نفع خود می داند و "حمایت" از آنها بخشی از استراتژی دولت این کشور در قبال اوضاع منطقه است.

روزنامه در ادامه نتیجه گیری کرده است که حضور گروههای تندرو و بنیادگرا در پاکستان در نهایت به سود این کشور نخواهد بود و این کشور را به زانو در خواهد آورد.

روزنامه هشت صبح با توجه به امکان پرداخت وام بیش از هفت و نیم میلیارد دلاری از سوی صندوق بین المللی پول به پاکستان نوشته است که جهان هنوز به این کشور "باج" می دهد.

به نوشته هشت صبح، پرداخت این وام نشان می دهد که جامعه جهانی خطر تروریسم در پاکستان را جدی نمی گیرند. نویسنده به این باور است که ائتلاف جهانی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا با "حرکات ساختگی" پاکستان در کار مبارزه با تروریسم دچار "سوء تفاهم و اشتباه" شده است.

هشت صبح تاکید کرده است که اگر پاکستان به وام نیازمند است، باید استفاده از این وام به عنوان وسیله فشار علیه دولت این کشور، "تضمین های جدی" از آن دولت گرفته شود تا در مبارزه علیه تروریسم از خود "صداقت" نشان دهد.

روزنامه افغانستان با توجه به تیزاب پاشی به روی دختران دانش آموز در قندهار نوشته است که "دشمنان افغانستان" می خواهند چهره این کشور را عوض کنند.

روزنامه عاملان تیزاب پاشی به صورت دانش آموزان را "فاقد منطق سیاسی و بدترین دشمنان" در تاریخ افغانستان دانسته است. به باور نویسنده، آنان چهره افغانستان را به قدر کافی "مسخ" کردند، اکنون می خواهند چهره های انسانهای این کشور را هم مسخ کنند.

نویسنده در ادامه از مقامات و نیروهای امنیتی افغانستان خواسته است که به ابراز تاسف و محکوم کردن این کار اکتفا نکنند بلکه عاملان این کار را شناسایی کنند و توانایی خود را برای تامین امنیت مردم به نمایش بگذارند.

مطالب مرتبط