جیره بندی برق در هرات

شهر هرات ( آرشیو )
Image caption ظرف چند سال اخیر این نخستین باری است که برق در شهر هرات جیره بندی می شود

مسئولان اداره برق هرات می گویند تا چند روز آینده، برق در این شهر جیره بندی خواهد شد.

شیر احمد فیضی غوریانی، رئیس اداره برق هرات به بی بی سی گفت: با سرد شدن هوا تا ده یا بیست روز آینده، برق هرات یک شب در میان جیره بندی خواهد شد.

به گفته رئیس اداره برق هرات، این تصمیم به منظور حفاظت از ایستگاه های توزیع برق این شهر گرفته شده است.

برق شهر هرات از دو کشور همسایه، ترکمنستان و ایران تامین می شود.

مسئولان اداره برق هرات بارها گفته اند برق وارداتی به هرات فقط به منظور استفاده برای روشنایی است، اما به علت گران بودن مواد سوختی، شمار زیادی از مردم این شهر از برق به منظور گرم کردن خانه ها نیز استفاده می کنند.

به گفته این مسئولان، استفاده از برق به منظور گرم کردن خانه ها در موسم سرما، فشار زیادی را بر ایستگاه های توزیع برق وارد می کند و آنان مجبور اند برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت به این دستگاه ها، برق این شهر را جیره بندی کنند.

رئیس اداره برق هرات از مردم این شهر خواست تا به منظور جلوگیری از وارد آمدن فشار بر ایستگاه های توزیع برق، از لامپ های کم مصرف استفاده کنند و از گرم کردن خانه ها با وسایل برقی خودداری کنند.

برق مورد نیاز

برق وارداتی از کشورهای همسایه، افزون بر شهر هرات، چند ولسوالی این ولایت را نیز تحت پوشش قرار داده است.

هم اکنون حدود هشتاد میگاوات برق از کشورهای همسایه به هرات وارد می شود اما به گفته مسئولان اداره برق هرات، این ولایت به ۲۰۰ مگاوات برق نیاز دارد.

خبر جیره بندی برق در شهر هرات در حالی منتشر می شود که طی چند روز گذشته بیشتر مناطق شهر هرات به علت قطع برق وارداتی از ترکمستان در اثر بارش شدید برف در شمال هرات، به برق دسترسی نداشتند.

جیره بندی برق در موسم سرما در هرات، باعث افزایش قیمت مواد سوخت خواهد شد و شهروندان هرات را که طی چهار سال گذشته به نوعی وابسته به انرژی برق شده اند با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.