یازده کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

نقشه ولایت قندهار
Image caption ولایت قندهار در جنوب افغانستان از ولایتهای ناآرامی است که هرازگاهی شاهد خشونتهای گوناگون بوده است

مقامات افغان می گویند بمبگذاری انتحاری در جنوب افغانستان و درگیری در شرق این کشور دست کم یازده کشته و دو زخمی بر جای گذاشته است.

مقامهای محلی در ولایت آشوب زده قندهار در جنوب افغانستان می گویند در پی یک انفجار انتحاری سه نفر کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

زلمی ایوبی، سخنگوی والی قندهار به بی بی سی گفت فرد بمبگذار زمانی که قصد داشت وارد ساختمان اداری ولسوالی "دند" شود، هدف تیراندازی ماموران پلیس قرار گرفت.

آقای ایوبی گفت بمبگذار در پی تیراندازی ماموران پلیس مواد انفجاری را که به بدن خود بسته بود، منفجر کرد. به گفته سخنگوی والی قندهار، در این حادثه دو مامور پلیس و یک غیرنظامی کشته و دو مامور پلیس دیگر زخمی شدند.

ولایت قندهار در جنوب افغانستان از ولایتهای ناآرامی است که هرازگاهی شاهد خشونتهای گوناگون بوده است.

چهارشنبه گذشته (۲۲ عقرب/آبان) دو مرد ناشناس به روی دختران دانش آموز یک مدرسه تیزاب (اسید) پاشیدند و به دست کم پانزده دانش آموز آسیب رساندند.

تیزاب پاشی به روی دانش آموزان دختر قندهاری در داخل و خارج افغانستان به گونه گسترده ای محکوم شد.

روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری گفت عاملان تیزاب پاشی به صورت دختران سزاوار "اعدام علنی" اند.

درگیری در ننگرهار

در همین حال مقامهای محلی در شرق افغانستان می گویند در پی درگیری نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف تحت فرمان آمریکا با شورشیان طالبان هشت شورشی کشته شده اند.

سخنگوی والی ننگرهار گفته است این درگیری زمانی روی داد که شورشیان سربازان ارتش و ماموران پلیس را در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار مورد حمله قرار دادند.

سخنگوی والی ننگرهار گفت در این درگیری از پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف مستقر در شرق افغانستان هم استفاده شد.

یک سخنگوی گروه طالبان کشته شدن دو فرد وابسته به این گروه را تایید کرده و مدعی است که در این درگیری تلفاتی به نیروهای ائتلاف هم وارد شده است.

مطالب مرتبط