طالبان گفتگو با دولت افغانستان را رد کرد

طالبان (آرشیو)
Image caption پیش از این طالبان هر گونه مذاکره ای را منوط به خروج نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان دانسته بودند

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان اعلام کرد تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند، این گروه با دولت افغانستان مذاکره نخواهد کرد.

این سخنگوی طالبان در گفتگو با منابع مختلف خبری تاکید کرده است رهبری طالبان تصمیم گرفته است تا زمانی که نیروهای خارجی از خاک افغانستان خارج نشده اند "به جهاد با نیروهای خارجی و حکومتی ادامه دهند."

او افزود: "تا این زمان ما حاضر به مذاکره با حامد کرزی یا اعضاء دولت او نیستیم زیرا آنها (نیروهای خارجی) قدرت را در دست دارند و مذاکره نتیجه ای نخواهد داشت."

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که اگر ملا عمر، رهبر طالبان حاضر به گفتگو شود، ضمانت می کند که او تحت پیگرد قرار نگیرد، اما آقای مجاهد در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد: "ما در افغانستان احساس امنیت می کنیم و نیازی به تضمین امنیت حامد کرزی نداریم."

ذبیح الله مجاهد پیشنهاد مذاکره آقای کرزی را "یک اقدام سیاسی در آستانه انتخابات سال آینده" خواند و پرسید :"چرا آقای کرزی هفت سال پیش خواهان برگزاری این مذاکرات نشد؟"

پیش از این یک فرمانده طالبان نیز به خبرگزاری رویتر گفته بود افراد وابسته به گروه طالبان به جنگ خود علیه نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان ادامه می دهند.

آقای کرزی بارها اعلام کرده بود که حاضر به گفتگو با طالبان است.

او از طالبان خواسته بود که دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند، اما طالبان هر گونه مذاکره ای را منوط به خروج نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان دانسته بودند.

همچنین دولت افغانستان نیز پذیرش قانون اساسی و احترام به دستاوردهای چند سال اخیر دولت این کشور را به عنوان پیش شرط صلح با طالبان عنوان کرده بود.

این بار آقای کرزی با صراحت بیشتر از ملا عمر، رهبر طالبان دعوت به گفتگو کرد. او همچنین تاکید کرد که هیچ نوع پیش شرطی را برای گفتگو نمی پذیرد.

رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا رهبر طالبان در صورت آغاز گفتگو با دولت افغانستان از سوی نیروهای خارجی تحت پیگرد قرار نخواهد گرفت، گفت: "آنچه مربوط به ملا عمر و همراهان او می شود، اگر از آنان بشنوم که می خواهند به افغانستان بیایند و می خواهند برای صلح و اینکه کودکان افغانستان دیگر کشته نشوند، مذاکره کنند، من به عنوان رئیس جمهور افغانستان در زمینه حفاظت از آنان از هیچ کاری دریغ نخواهم کرد."

آقای کرزی گفت: "زمانی که من تصمیم گرفتم چنین شود، جامعه جهانی باید با من موافق باشد و اگر مخالفت کند، دو انتخاب دارند: مرا از قدرت کنار بزنند و یا از خاک این کشور بیرون شوند. اما ما هنوز به این مرحله نرسیده ایم. من در حال حاضر باید از رهبری طالبان بشنوم که می خواهند صلح در افغانستان تامین شود، باید این را ثابت کنند، آنگونه که ما ثابت کرده ایم."

آقای کرزی همچنین تاکید کرد که مخالفان باید قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

او به آمادگی پادشاه عربستان سعودی و رئیس جمهوری پاکستان در مورد گفتگو میان دولت افغانستان و طالبان اشاره کرد، ولی جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

آقای کرزی گفت در مذاکرات سه جانبه با ملک عبدالله و آصف زرداری در باره تامین امنیت در منطقه صحبت کرده است.

مطالب مرتبط