هشدار مقامات محلی افغان در باره کمبود غذا

Image caption براساس گزارشها ملیونها نفر درافغانستان درمعرض خطر گرسنگی قرار دارند

مقامات محلی افغان در همایشی در کابل هشدار داده اند که اگر در زمستان به روستاییان نیازمند، کمک غذایی نشود، آنان با "خطر جدی" مواجه خواهند شد.

شماری از ولسوالان (فرمانداران) در این همایش، خشکسالی را عامل عمده کاهش مواد خوراکی در مناطق روستایی این کشور خواندند.

آنان می گویند خشکسالی و کاهش محصولات کشاورزی، شمار زیادی از کشاورزان مجبور شده اند روستاهای خود را ترک کنند. مقامات محلی می گویند کمبود آب در شبکه های آب رسانی کشاورزی ظرف سالهای اخیر محصولات کشاورزی و در نتیجه درآمد کشاورزان را کاهش داده است.

شرکت کنندگان این همایش همچنان از مهاجرت جوانان روستایی برای کاریابی به کشورهای همسایه خبر داده اند. آنان می گویند این جوانان به دلیل کاهش محصولات کشاورزی و بیکاری مجبور به مهاجرت شده اند.

مقامات محلی هشدار داده اند که اگر دولت افغانستان و نهادهای امدادرسان به مشکلات روستاییان در زمستان آینده رسیدگی نکنند، آنان با "فاجعه انسانی" روبرو خواهند شد.

فضل الدین فضل، یک مقام وزارت کشاورزی افغانستان هم خشکسالی در برخی مناطق افغانستان را تایید می کند. او می گوید کمک به این مناطق آغاز شده است. به گفته او، دولت به نیازمندان کمک غذایی می کند.

آقای فضل گفت: "500 هزار تن مواد خوراکی را ما از طریق دولت و موسسات بین المللی توزیع می کنیم و بقیه کمبود غله ای را که ما پیشبینی کرده ایم، از طریق بخش خصوصی وارد کشور خواهد شد."

به گفته این مقام وزارت کشاورزی، از این پانصد هزار تن مواد خوراکی، 250 هزار تن آن را دولت خریداری کرده و به نیازمندان 9 ولایت افغانستان کمک می کند و 250 هزار تن دیگر را سازمان غذایی جهان کمک خواهد کرد.

پیش از این نیز کمکهایی به برخی مناطق شمالی و شرقی افغانستان از سوی دولت فرستاده شده بود، اما مقامات محلی می گویند این کمک ها کافی نبوده است.

این در حالی است که برخی از نهادهای کمک رسانی نیز هشدار داده اند که میلیون ها نفر در افغانستان با گرسنگی مواجه اند. این نهادها خواهان رسیدگی به نیازمندان در فصل زمستان شدند.

روز دوشنبه (27 عقرب/آبان) اداره خواربار و کشاورزی سازمان ملل در افغانستان پیشنهاد کرد که برای مقابله با کمبود مواد خوراکی در افغانستان باید، به سرمایه گزاری های کلان نیاز است.

تکیسته تیکی، رئیس سازمان خواربار و کشاورزی گفت سرمایه گذاری در بخش منابع آبی و توزیع بذرهای اصلاح شده به کشاورزان، میزان وابستگی افغانستان به مواد خوراکی خارجی را کاهش می دهد.