'همکاری پاکستان با ناتو' در حمله به طالبان

مرکز آموزشی طالبان در پاکستان
Image caption به گفته مقامات افغان طالبان در داخل خاک پاکستان پناه گرفته اند

نیروهای غربی مستقر در شرق افغانستان با هماهنگی ارتش پاکستان مواضع شورشیان در داخل این کشور را هدف حمله قرار داده اند.

روز سه شنبه، 18 نوامبر (28 آبان)، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان با صدور اطلاعیه ای اعلام کردند که روز یکشنبه این هفته، پس از آنکه شورشیان مسلح آن سوی مرز افغانستان و پاکستان با موشک به واحدهای ائتلاف در ولایت پکتیا حمله کردند، مواضع شورشیان را هدف آتش توپخانه قرار دادند.

براساس این اطلاعیه، این عملیات با هماهنگی و کمک نیروهای امنیتی پاکستان به اجرا گذاشته شد و در جریان آن بیش از بیست گلوله توپخانه به سوی محل استقرار شورشیان شلیک شد.

در این اطلاعیه آمده است که آتشباری نیروهای ائتلاف باعث بروز انفجارهایی در مواضع شورشیان شد که نشان می دهد از این مواضع به عنوان محل نگهداری مهمات استفاده می شد.

مقامات رسمی پاکستانی در مورد همکاری با نیروهای ائتلاف در این عملیات اظهار نظری نکرده اند اما یک مقام نظامی پاکستانی همکاری در "سطوحی از عملیات زمینی" را مورد تایید قرار داده است.

Image caption حملات قبلی ائتلاف انتقاد پاکستان را در پی می آورد

اگرچه میزان همکاری و هماهنگی نیروهای ائتلاف و ارتش پاکستان در حمله اخیر به شورشیان مستقر در داخل مرز آن کشور و افغانستان مشخص نیست، اما هر نوع همکاری در این زمینه به منزله بهبود در روابط دو طرف است.

در ماه های اخیر، مواضع و محل استقرار شورشیان مخالف دولت افغانستان در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان در چند مورد هدف حملات هوایی و موشکی، و دست کم در یک مورد، عملیات زمینی نیروهای آمریکایی قرار گرفته و انتشار اخبار این عملیات، واکنش منفی و اعتراض دولت پاکستان را در پی آورده است.

مقامات پاکستانی اجرای چنین عملیاتی بدون کسب اجازه دولت را نقض تمامیت ارضی و حق حاکمیت این کشور دانسته و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده بودند.

منابع آمریکایی و افغان تاکید دارند که پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، رهبران و افراد مسلح طالبان و شبکه القاعده با عبور از مرز در داخل خاک پاکستان پناه گرفتند و با حمایت تندروهای محلی، به سازمان دهی عملیات خود در داخل افغانستان ادامه داده اند.

در مناطق مرزی داخل پاکستان نیز مراکز و مقامات دولتی این کشور هدف حملات گروه های تندرو مسلح قرار داشته اند که همراه با درگیری های نظامی بین دو طرف در سال های اخیر، تلفات و خسارات گسترده ای برجای گذاشته است.

در صورتی که حمله توپخانه ای اخیر نیروهای ائتلاف به هدف هایی در داخل خاک پاکستان با اجازه دولت این کشور صورت گرفته باشد، می توان آن را نشانه دستیابی ناتو و ارتش پاکستان به نوعی توافق در عملیات مشترک علیه شورشیان مسلح دانست.

مطالب مرتبط