تلاش افغانستان برای مبارزه با کمبود کتاب درسی

دانش آموزان افغان (آرشیو)
Image caption کمبود کتاب درسی و آموزگاران حرفه ای یکی از مشکلات عمده آموزش وپرورش در افغانستان به حساب می آید

وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می گوید تا پایان سال آینده مشکل کمبود کتاب درسی در این کشور رفع خواهد شد.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت امسال بیش از شصت میلیون جلد کتاب درسی زیر چاپ رفته و توزیع خواهد شد که به باور او برای همه دانش آموزان افغان کافی خواهد بود.

کمبود کتاب درسی و آموزگاران حرفه ای در افغانستان، از مشکلات عمده به حساب می آید در حالی که نا امنی های فزاینده در این کشور نیز آموزش را بویژه برای دختران دشوار تر کرده است.

مقامات در افغانستان می گویند هم اکنون بیش از 650 مکتب در مناطق نا امن ، به دلیل مشکلات امنیتی تعطیل شده است.

چند روز پیش مردان نا شناس به صورت چند تن از دختران دانش آموز در قندهار اسید پاشیدند و گزارشها حاکی است که بعد از حادثه شمار دختران دانش آموز کاهش یافته است.

با این حال، مقامات افغان می گویند برنامه هایی را برای رفع این مشکلات روی دست دارند و سعی می کنند درهماهنگی با بزرگان قومی شماری از مکاتب بسته شده را دوباره باز کنند.

در کنار چاپ کتابهای بیشتر درسی، وزیر معارف افغانستان اعلام کرد که قرارداد احداث سیزده ساختمان جدید مکتب را با شرکت های ساختمان سازی امضا کرده و در نظر است ظرف یک سال آینده، با تکمیل شدن این پروژه، زمینه آموزش بیش از سی هزار دانش آموز دیگر فراهم شود.

این ساختمان های جدید، در شش ولایت افغانستان احداث خواهد شد که ولایات نا امنی چون قندهار، پکتیا و غزنی را نیز در بر می گیرد.

هزینه اجرای این پروژه که نزدیک به چهار میلیون دلار برآورد شده، از بودجه توسعه ای وزارت معارف و بخشی هم از سوی بانک جهانی پرداخت می شود. قرار بود امسال 1600 مکتب جدید در سراسر افغانستان ساخته شود، ولی به گفته وزیر معارف، هنوز کار ساخت بیش از نیم آن آغاز شده و تلاش می شود تا پایان امسال قرارداد اعمار 500 مکتب دیگر هم به امضا برسد.