ادامه تظاهرات دانشجویان در کابل

تظاهرات دانشجویان در دانشگاه کابل
Image caption دانشجویان با ایراد سخنرانی از برخورد پلیس با خود انتقاد کردند

شماری از دانشجویان دانشگاه کابل، در اعتراض به پاره شدن شعارهایی که در آن واژه "دانشجو" نوشته شده بود، برای دومین روز به تظاهرات خود ادامه داده اند.

این دانشجویان می گویند که نیروهای پلیس به درخواست شمار دیگری از دانشجویان، این شعار را که در بخشهایی از خوابگاه دانشگاه کابل نصب شده بود، پاره کرده اند.

روز گذشته این تظاهرات به خشونت کشیده شد و نیروی ضد شورش، با دانشجویان معترض که به سوی پلیس سنگ پرتاب می کردند، برخورد کرده و به گفته شاهدان عینی چندین نفر زخمی شدند.

اما دومین روز تظاهرات به شکل مسالمت آمیز برگزار شد، با این حال، دهها مامور پلیس از بیم بروز خشونت، بر حرکات تظاهرکنندگان نظارت داشتند.

خواست اصلی دانشجویان معترض این است که در کنار تابلوی دانشگاه کابل که به زبانهای پشتو و انگلیسی است، تابلویی به زبان فارسی نیز نصب شود.

اما مخالفان این حرکت می گویند واژه "پوهنتون" (دانشگاه) در افغانستان جا افتاده است و افزودن واژه دانشگاه و دانشکده به آن، به ایجاد اختلافات زبانی در این کشور دامن خواهد زد.

دیدار با وزیر تحصیلات

در دومین روز تظاهرات، برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نیز حضور یافتند و خواستار آرامش دانشجویان معترض شدند.

Image caption تظاهرکنندگان خواستار علاوه کردن واژه فارسی دانشگاه در تابلو هستند

فوزیه کوفی، از اعضای مجلس نمایندگان گفت که از تظاهرات دانشجویان حمایت می کند اما از آنان خواست از بروز خشونت جلوگیری کنند.

تظاهرات با اعلام این موضوع که وزیر تحصیلات عالی افغانستان برای رسیدگی به این مشکل تا روز دوشنبه این هفته مهلت خواسته، پایان یافت.

برخی از نمایندگان تظاهرکنندگان گفتند که با وزیر تحصیلات عالی افغانستان در این زمینه دیدار کرده و از او قول گرفته اند که این مشکل را مورد بررسی جدی قرار خواهد داد.

استفاده از واژه های فارسی دانشگاه و دانشکده، به جای واژه های پشتوی پوهنتون و پوهنزی در افغانستان، در گذشته نیز جنجال های زیادی را به وجود آورده است.

اخیرا نصب تابلوی فارسی در دانشگاه بلخ در شمال افغانستان نیز منجر به درگیری دانشجویان و پلیس شد اما سرانجام مقامات محلی تصمیم گرفتند، تابلویی جدیدی را به زبان فارسی پشتو و انگلیسی در این دانشگاه نصب کنند.

زبانهای پشتو و فارسی در افغانستان به عنوان زبان های رسمی شناخته شده اند، اما دراین میان کلمه دانشگاه همواره مشکل ساز بوده است.

هنگام بحث برسر قانون تحصیلات عالی افغانستان در مجلس نمایندگان نیز واژه دانشگاه مشکل ساز شد و نمایندگان در این مورد به توافق نرسیدند.