نگرانی از وضعیت کودکان درافغانستان

همزمان با روز جهانی جلوگیری از سواستفاده از کودکان، دولت افغانستان از وضعیت کودکان و افزایش آمار سواستفاده جنسی از آنان دراین کشور ابراز نگرانی کرده است.

مقامات وزارت کار و امور اجتماعی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در نشستی که از سوی شماری از نهادهای مدنی در کابل برگزار شده بود، گفتند که درحال حاضر هزاران تن از کودکان با انواع تهدیدها از جمله بدرفتاری، اجرای کارهای شاق و سواستفاده های جنسی رو برو هستند و حدود نیمی از کودکان افغاناز دسترسی به آموزش محرومند.

افغانستان در سال ۱۹۹۴ میلادی به کنوانسیون دفاع از حقوق کودکان پیوست اما هنوز هم در ردیف کشورهایی قرار دارد که بیشترین موارد بدرفتاری و خشونت با کودکان در آن ثبت شده است.

آمار رسمی نشان می دهد که تنها در کابل، حدود ۶۰ هزار کودک کارگر وجود دارند که شماری از آنها کارهای سنگین فیزیکی انجام می دهند و براساس این آمار عده ای از کودکان که نان آور خانواده های خود هستند در خیابانهای کابل دست به گدایی می زنند. بازنگری قوانین

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از وضعیت این کودکان ابراز نگرانی کرده و می گوید درچند ماه گذشته میزان بدرفتاری های جنسی با کودکان نیز افزایش یافته است.

مقامات این کمیسیون می گویند قوانین افغانستان باید مورد بازنگری قرار گیرد و برای عاملان خشونت علیه کودکان مجازات سنگینی درنظر گرفته شود.

فرید حمیدی، یکی از مسئولان این کمیسیون می گوید: "کودکان باید در محور حمایت قانونی قرار گیرند. قوانین افغانستان باید بازنگری شوند و قوانینی ساخته شود که بتواند کمک لازم را برای کودکان و آینده آنان فراهم کند."

درهمین حال وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان اعلام کرده که درحال حاضر نیمی از کودکان به دلایل مختلف از ادامه آموزش بازمانده اند. بدرفتاری با کودکان

به گفته مقامات این وزارت، هم اکنون سیزده میلیون کودک در افغانستان زندگی می کنند که پنجاه درصد آنان در نهادهای رسمی سرگرم آموزش هستند.

واصل نور مهمند، معاون وزارت کار وامور اجتماعی می گوید: "بیش از شش و نیم میلیون کودک از آموزش باز مانده اند و در معرض خطر هستند."

آقای مهمند می افزاید: "قرار احصاییه که در شش ماه امسال به دست آمده، ۳۱۲ مورد تجاوز جنسی به کودکان ثبت شده است. و۲۶ کودک دیگر توسط آدم ربایان ربوده و قاچاق شده اند." روز جهانی جلوگیری از سوءاستفاده از کودکان همه ساله در ۱۳۵ کشور جهان برگزار می شود.

آمارهای جهانی نشان می دهد که درحال حاضر ۳۲۵ میلیون کودک در سراسر جهان مشغول کار هستند که حدود صد میلیون تن از آنها به کارهای شاق وکار درخیابانها مشغول اند.

آمریکای لاتین، آفریقا، فلیپین، عراق، افغانستان و اروپای شرقی بیشترین آمار کودکان خیابانی را دارند.