نمایشگاه انار در کابل برگزار شد

نمایشگاه انار در کابل
Image caption برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند با برگزاری این نمایشگاه، سرمایه گذاران خارجی و داخلی تشویق به سرمایه گذاری در بخش تولید و تجارت انار شوند

دهها تولید کننده و تاجر انار افغانی برای جستجوی بازارهای جدید خارجی برای محصول خود در نمایشگاهی در کابل شرکت کرده اند.

برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند امیدوارند با برگزاری این نمایشگاه، سرمایه گذاران خارجی و داخلی تشویق به سرمایه گذاری در بخش تولید و تجارت انار شوند.

آنان همچنین امیدوارند برگزاری این نمایشگاه راه را برای محصولات آنان به سوی بازارهای بزرگ اروپایی و آمریکایی باز کند.

در این نمایشگاه شماری از بازرگانان خارجی هم شرکت کردند. این بازرگانان می گویند انار افغانستان با توجه به کیفیت مناسبی که دارد، می تواند به زودی به بازارهای جهانی راه یابد. در حال حاضر انار افغانستان در امارات متحد عربی، پاکستان، هند، ترکیه و کشورهای آسیای میانه در سطح محدودی بازار دارد.

سال گذشته انار افغانستان حدود ۲۰ میلیون دلار را نصیب این کشور کرد.

تولید کنندگان انار در افغانستان می گویند با آن که تولید و صادرات محصولات آنان ظرف سالهای اخیر افزایش یافته، هنوز هم با چالشهای عمده ای مواجه اند.

باغداران و تاجران نبودن سردخانه، امکانات بسته بندی فنی، خدمات حمل و نقل و بازار کافی را از دلایل عمده ای می دانند که باعث می شود انار افغانستان به بازارهای مناسب نرسد. در حال حاضر انار افغانستان به شکل سنتی تولید و بسته بندی می شود.

آنان می گویند بخش عمده محصولات انار آنان هر ساله با بسته بندی نامناسب و بهای نازل در بازارهای داخلی به فروش می رسد. به گفته تولید کنندگان انار، حتی قسمتی از محصولات آنان پیش از فروش از بین می رود.

تولیدکنندگان انار همچنین می گویند پیش از این کار موثری برای بازاریابی محصولات آنان انجام نشده است. کشاورزان از دولت افغانستان تقاضا کردند که در این مورد آنان را یاری رسانند.

ضیاءلدین، تولیدکننده انار از ولایت جنوبی قندهار می گوید از این که تاجران خارجی در این نمایشگاه انار تولیدی او را کیلویی یک دلار در داخل افغانستان می خرند، خوشحال است.

او می گوید مجبور است محصول خود را به همین قیمت بفروشد. به گفته او، اگر همین حالا این محصولات به فروش نرسد، ممکن است دیگر مشتری به سراغ او نیاید و محصول او به دلیل عدم امکانات نگهداری و بسته بندی فنی از بین برود.

در این نمایشگاه شماری از تولید کنندگان انار از ولایت های جنوبی و شمالی افغانستان شرکت کرده اند.

مطالب مرتبط