نشریات کابل: پنجشنبه ۳۰ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوعات گوناگون، از جمله روز امضای کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق کودکان را مورد بحث قرار داده اند.

روز گذشته (۲۹ عقرب/آبان) از این روز در افغانستان بزگداشت شد. روزنامه دولتی اصلاح در باره وضعیت زندگی کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از نهادهای مرتبط خواسته است که برای نجات کودکان افغان از "منجلاب روزگار" تلاش بیشتری به خرج دهند.

به نوشته اصلاح، هنوز هم کودکان در افغانستان با خشونتهایی مانند کارهای شاق، ازدواج پیش از وقت، تجاوز جنسی، شکنجه، قاچاق و ممانعت از رفتن به مدرسه مواجه اند. نویسنده افزوده است که نیمی از پانزده میلیون کودک افغان همچنان از آموزش محروم اند.

روزنامه از نهادهای مربوط انتقاد کرده که برای نجات این کودکان تلاش موثر انجام نداده و اکثراً این نهادها "برای اتمام حجت" به مناسبتهای گوناگون به تهیه گزارشی اکتفا کرده اند.

روزنامه هشت صبح از دولت افغانستان انتقاد کرده است که در روز جهانی جلوگیری از استفاده از کودکان هیچ مراسم ویژه ای برای حمایت از کودکان این کشور برگزار نکرد.

روزنامه نوشته که "عمق، ابعاد و اشکال" خشونتی که علیه کودکان در افغانستان اعمال می شود، در تاریخ این کشور "کم سابقه" است. نویسنده از "تجاوز جمعی" به کودکان در این مورد یادآوری کرده است.

به باور هشت صبح، پرداختن به مساله کودکان تنها در حد یک موضوع "اخلاقی و عاطفی" محدود نیست، بلکه به نوشته روزنامه، رسیدگی به کودکان مساله ای "حساس، استراتژیک و آینده نگرانه" است. نویسنده تاکید کرده است که به آموزش و پرورش کودکان باید بیشتر توجه شود.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که: "اگر افغانان مدارا و مذاکره نکنند، چه کنند؟" روزنامه همچنین پرسیده است که ادامه جنگ در افغانستان چه "ارمغانی" دارد؟

روزنامه از نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان انتقاد کرده است که برنامه مشخصی برای جنگ در افغانستان و دستگیری رهبران شورشیان ندارند. به نوشته انیس، در "هیاهوی" این نیروها روزانه دهها افغان کشته می شوند و همچنین به شمار کودکان یتیم و زنان بیوه افزوده می شود.

انیس هشدار داده است که اگر افغانها خود برای مقابله با چالشهای موجود "راه معقولی" را جستجو نکنند، "نسخه دیگران" به حال افغانستان کارگر نخواهد افتاد.

اما روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود تاکید کرده است که "قضیه تروریسم" در منطقه "فقط راه حل نظامی دارد".

به باور آرمان ملی، طالبان "به هیچ صورتی" حاضر به مذاکره نیستند و به خواست جامعه جهانی و نهادهای داخلی برای گفتگو "گردن نمی نهند".

روزنامه تاکید کرده است که نیروهای افغان و بین المللی باید خود را برای "کارزار جدی" آماده کنند و برای سرکوب تروریستان "صادقانه" وارد میدان شوند.

هفته جبهه ملی، نشریه جبهه ملی افغانستان، در مطلب اصلی خود نوشته است که افزایش نیروی نظامی خارجی در افغانستان "کارساز نیست".

اخیراً گزارشها حاکی از آن بود که باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا قول داده است که نیروهای آمریکایی را از عراق بیرون می کند و به افغانستان می فرستد.

جبهه ملی با اشاره تلویحی به مجاهدین پیشین نوشته است که "افغانستان ظرفیتهای عظیم کادری و نیروهای غنی مبارزاتی دارد." نشریه تاکید کرده است که در جنگ افغانستان باید از این نیروها استفاده شود.

جبهه ملی در ادامه نوشته است که استفاده از "نیروهای ملی" در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان کارسازتر از طرحهای کلان نظامی در این کشور است.

مطالب مرتبط