بازداشت یک فرمانده طالبان در خوست

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان امسال به حملات خود علیه نیروهای بین المللی و افغان افزوده اند

براساس گزارشها، یک فرمانده شورشیان و یک بمبگذار انتحاری در افغانستان بازداشت و یک بمبگذار انتحاری دیگر کشته شده است.

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند در عملیات مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان یک فرمانده شورشیان را در جنوب شرق این کشور بازداشت کرده اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که این فرمانده که "حکیم جان" نام دارد از فرماندهان "مهم" شورشیان است.

براساس این خبرنامه، نیروهای ائتلاف بین المللی این فرمانده شورشیان را روز گذشته، ۲۹ عقرب (آبان) در ولایت خوست بازداشت کردند.

نیروهای ائتلاف می گویند این فرمانده شورشیان در کشتن سربازان ارتش افغانستان و بمبگذاریهای کنار جاده ای علیه نیروهای ائتلاف دست داشته است. مرکز نیروهای آمریکایی می گویند حکیم جان را در عملیاتی بدون تیراندازی و از یک خانه بازداشت کرده است.

از سوی دیگر، وزارت افغانستان می گوید یک فرد بمبگذار در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان کشته و یک بمبگذار انتحاری دیگر زخمی شده است.

این وزارت با انتشار خبرنامه ای در همین مورد گفته است که این بمبگذاران زمانی کشته و زخمی شدند که قصد داشتند یک پاسگاه امنیتی را در ولسوالی برمل هدف قرار دهند.

در خبرنامه وزارت دفاع افغانستان مشخص نشده است که این بمبگذاران در پی تیراندازی نیروهای امنیتی افغان کشته و زخمی شدند یا در پی انفجار مواد انفجاری که آنان به بدن خود بسته بودند.

بر اساس این خبرنامه، فرد زخمی شده بازداشت شده و بازجویی از او ادامه دارد.

بر اساس یک خبر دیگر، وزارت دفاع افغانستان می گوید شماری از افراد مسلح را در ولایت جنوبی قندهار به ظن دست داشتن در "فعالیتهای خرابکارانه و تروریستی" بازداشت کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که نیروهای امنیتی افغان این افراد را در منطقه نهم شهر قندهار بازداشت کردند.

براساس اعلامیه وزارت دفاع افغانستان، بازجویی از این افراد ادامه دارد.

مطالب مرتبط