پاکستان به حمله هوایی آمریکا اعتراض کرد

حمله هوایی به بنون
Image caption حمله هوایی به بنون پنج کشته داد و خساراتی برجای گذاشت

پاکستان رسما نسبت به حمله هوایی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به هدفی در داخل خاک این کشور اعتراض کرده است.

روز پنجشنبه، 20 نوامبر (30 آبان)، وزارت خارجه پاکستان با احضار سفیر آمریکا، ضمن اعتراض شدید نسبت به حمله موشکی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین به نقطه ای در عمق خاک این کشور، این حمله را به عنوان اقدامی علیه حق حاکمیت دولت پاکستان محکوم کرد.

به گفته منابع پاکستانی، روز چهارشنبه یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی دست کم دو موشک به سوی ساختمانی در بخش بنون، واقع در ایالات سرحد شمال غرب پاکستان، پرتاب کرد که دست کم پنج کشته برجای گذاشت.

گفته می شود که کشته شدگان این حمله از اسلامگرایان مسلح بوده اند که در مناطق مرز ی پاکستان و افغانستان متمرکز هستند.

اگرچه نیروهای ائتلاف بین المللی مستقر در خاک افغانستان پیش از این نیز به حملات هوایی و موشکی، و دست کم یک مورد عملیات زمینی، علیه هدف هایی در داخل خاک پاکستان دست زده بودند، این حملات علیه نقاطی در منطقه قبیله نشین پاکستان در نزدیک مرز افغانستان صورت گرفته بود.

Image caption ترکش موشکهای آمریکایی در محل حمله در بنون به دست آمده است

این نخستین بار است که نیروهای ائتلاف نقطه ای دور از مرز و در عمق خاک پاکستان را هدف حمله نظامی قرار می دهند.

مانند اکثر حملات قبلی، گفته می شود که یک هواپیمای بدون سرنشین متعلق به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - سیا - به این ساختمان، که مورد استفاده افراد مظنون به عضویت در گروه های تندرو مسلح بوده، حمله کرده است.

در پی انجام این حمله، رسانه های پاکستانی تصاویری را از محل حمله موشکی انتشار دادند که ساختمان ویران شده و قطعات ترکش موشک های آمریکایی را نشان می داد.

مانند موارد قبلی، مقامات آمریکایی انجام حمله هوایی روز پنجشنبه را تایید نکرده اند.

تغییر سیاست آمریکا؟

خبر حمله هوایی اخیر در حالی انتشار می یابد که پیشتر، گزارش هایی از توافق نیروهای آمریکایی و ارتش پاکستان برای همکاری علیه اسلامگرایان مسلح انتشار یافته بود.

روز سه شنبه این هفته گزارش شد که نیروهای آمریکایی در افغانستان با همکاری ارتش پاکستان محل استقرار گروهی از تندروهای اسلامگرا در داخل مرز پاکستان با افغانستان را زیر آتش توپخانه گرفته و آن را منهدم کرده اند.

Image caption گیلانی انتظار دارد دولت اوباما روش دیگری در پیش بگیرد

این خبر به عنوان نشانه ای از تقویت ارتباط بین نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و ارتش پاکستان در برخورد جدی با شورشیان وابسته به طالبان و القاعده و هواداران آنها تعبیر شد.

با این همه، پس از حمله هوایی روز پنجشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، وجود توافقی محرمانه با آمریکا را تکذیب کرد و گفت که دولت وی به نیروهای خارجی اجازه انجام عملیات نظامی علیه هدف هایی در داخل خاک پاکستان را نداده است.

آقای گیلانی گفت انتظار دارد که با آغاز به کار دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اینگونه حملات نیز متوقف شود و افزود که به نظر وی، دلیل بروز حوادثی از این قبیل این است که آمریکا در دوره انتقال قدرت به سر می برد.

به گفته منابع آمریکایی، اسلامگرایان تندرو وابسته به طالبان و القاعده از مراکز خود در مناطق مرزی پاکستان به سازماندهی و اجرای حملات مسلحانه در داخل خاک افغانستان مبادرت می کنند و حمله به مواضع آنان به منظور مقابله با ادامه خشونت در افغانستان صورت می گیرد.

آقای اوباما در مورد نحوه برخورد با این گروه ها اظهار نظر مشخصی نکرده اما به گفته برخی ناظران، با توجه به تاکیدی که در جریان مبارزات انتخاباتی بر تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان و مقابله با تندروهای اسلامگرا داشته است، بعید به نظر می رسد دولت آینده آمریکا حمله به مواضع این گروه ها در داخل پاکستان را متوقف سازد.

در واقع، انتظار می رود آقای اوباما دولت پاکستان را تحت فشار قرار دهد تا به اقداماتی جدی تر علیه گروه های مسلح اسلامگرا در مرز آن کشور و افغانستان دست بزند.

ارتش پاکستان چند هزار تن از نفرات خود را برای خاتمه دادن به فعالیت تندروهای مسلح و هواداران آنان به مناطق نزدیک مرز با افغانستان اعزام کرده، اما عملیات گروه های مسلح در داخل مناطق مرزی پاکستان با افغانستان نیز ادامه داشته است.

مطالب مرتبط