همکاری افغانستان - ایران - سازمان ملل علیه مواد مخدر

مواد مخدر
Image caption مقامات افغان می گویند قاچاقچیان مواد مخدر به گونه گسترده از راههای "مخفی" میان ایران و افغانستان استفاده می کنند

مقامهای افغان اعلام کرده اند که در دیدار با مقامات سازمان ملل و ایران برای بررسی راههای جدید مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در امتداد مرزهای افغانستان به توافقات تازه ای دست یافته اند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفته است در این دیدار در مورد نصب وسایل و تجهیزات پیشرفته برای شناسایی قاچاقچیان مواد مخدر در امتداد مرزهای افغانستان و ایران و آموزش بهتر نیروهای ویژه مبارزه با مواد مخدر به، ویژه در مرزهای غربی افغانستان توافق هایی به دست آمده است.

مقامات افغان می گویند در حال حاضر قاچاقچیان مواد مخدر به گونه ای گسترده از راههای "مخفی" میان ایران و افغانستان برای قاچاق مواد مخدر و مواد مورد استفاده در ساخت آنها بهره برداری می کنند.

زلمی افضلی، سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید در تازه ترین دیدار با سفیر ایران در کابل و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در زمینه راههای جدید مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر به توافقات تازه ای دست یافته اند.

آقای افضلی به بی بی سی گفت پس از این نیروهای ویژه مبارزه با مواد مخدر ایران و افغانستان با نظارت سازمان ملل متحد به عملیات تازه در امتداد مرزهای دو کشور دست خواهند زد.

او همچنین می گوید سازمان ملل پذیرفته است که از کشورهای کمک دهنده بخواهد کمک های بیشتری را در اختیار افغانستان قرار دهند.

آقای افضلی گفت: "البته ما با جمهوری اسلامی ایران، با نظارت سازمان ملل به توافق رسیدیم که عملیاتهای مشترک را علیه قاچاقچیان مواد مخدر، علیه انبارهای آنان و مخفیگاههای آنان به راه اندازیم."

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت که "دفتر سازمان ملل به تمام پیشنهادهای ما لبیک گفت". به گفته آقای افضلی، آموزش پلیس ویژه مبارزه با مواد مخدر افغانستان و ارائه کمهای بیشتر از سوی منابع و کشورهای حامی افغانستان در زمینه مبارزه با مواد مخدر، از جمله این پیشنهادها بوده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید نتایج این دیدار در نشستی که در اواسط ماه آینده میلادی در وین، پایتخت اتریش برگزار خواهد شد، به گونه رسمی اعلام می شود.

مقامات افغان می گویند سالانه مقدار زیاد مواد کیمیایی مورد استفاده در تولید مواد مخدر به گونه غیرقانونی از راههای مختلف وارد افغانستان می شود.

به گفته مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر، سالانه درآمد ناشی از تولید مواد مخدر در افغانستان میلیاردها دلار است که در اختیار مافیای بین المللی قرار می گیرد و از درآمد ناشی از تولید مواد مخدر در این کشور گروههای وابسته به طالبان و القاعده نیز به گونه قابل ملاحظه استفاده می کنند.

افغانستان می گوید در چند ماه گذشته دستاوردهای زیادی در جلوگیری از تولید مواد مخدر داشته است. به گفته مقامات وزرات مبارزه با مواد مخدر، کشت خشخاش در ۱۸ ولایت افغانستان متوقف شده است.

براساس گزارشهای رسمی، تا کنونا حدود هفتاد میلیون دلار در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به مصرف رسیده است.

مطالب مرتبط