پانزده کشته در موج تازه خشونت در افغانستان

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان طالبان از مخالفان عمده دولت افغانستان است که در جنگ مسلحانه علیه نیروهای امنیتی این کشور قرار دارند

مقامهای محلی افغانستان می گویند در تازه ترین خشونتها در مناطق جنوبی، شمالی و شرقی این کشور دست کم پانزده نفر کشته و شش تن دیگر زخمی شده اند.

مقامهای محلی در ولایت جنوبی زابل می گویند یک بمبگذار انتحاری بمبی را که برابر یک پایگاه نظامی منفجر کرد و باعث کشته شدن چهار غیرنظامی و زخمی شدن چهار سرباز ارتش شد.

گلاب شاه علی خیل، معاون والی زابل به بی بی سی گفت بمبگذار قصد داشت موتر (خودور) پر از مواد انفجاری حامل خود وارد ساختمان پایگاه کند، اما در پی تیراندازی محافظان پایگاه موتر را به دیوار بیرونی این پایگاه کوبید.

معاون والی زابل گفت این حادثه در شهر "شاه جوی" این ولایت روی داد.

از سوی دیگر مقامهای ولایت زابل می گویند در پی درگیری میان نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا و شورشیان وابسته به طالبان، پنج شورشی و چهار غیرنظامی از جمله دو کودک کشته شدند.

فضل الباری، ولسوال (فرماندار) "دای چوپان" در ولایت زابل به بی بی سی گفت یک فرمانده "مهم" طالبان هم در میان کشته شدگان این درگیری است.

ولایت زابل در شرق ولایت قندهار، از ولایت های ناآرام افغانستان است که شورشیان در آن نفوذ قابل ملاحظه ای دارند.

همچنین مقامات محلی در ولایت شمالی کاپیسا می گویند در اثر عملیات نیروهای ائتلاف چهار شورشی وابسته به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار کشته شده اند.

عطاءالله وهاب کوهستانی، فرمانده پلیس ولایت کاپیسا به بی بی سی گفت یک فرمانده این حزب به نام "بختیار" هم در میان کشته شدگان این عملیات است.

آقای کوهستانی گفت این عملیات در ولسوالی ناآرام "تگاب" در جنوب ولایت کاپیسا به راه انداخته شد. به گفته فرمانده پلیس کاپیسا، چتربازان نیروهای ائتلاف در این عملیات در روستایی موسوم به بوتراب" فرود آمدند و این شورشیان را هدف قرار دادند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی می گوید در این عملیات شورشیان با سربازان نیروهای ائتلاف درگیر شدند و از یک زن و یک کودک افغان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

نیروهای آمریکایی در خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این زن و کودک در پی پرتاب بمب دستی از سوی شورشیان زخمی شدند. نیروهای ائتلاف گفته اند این زن و کودک را برای درمان به یک بیمارستان نظامی منتقل کردند.

براساس این خبرنامه، سه شورشی دیگر در این عملیات بازداشت شدند.

براساس یک خبر دیگر، مقامهای محلی در ولایت شرقی کنر می گویند شورشیان وابسته به طالبان دو غیرنظامی را به اتهام "جاسوسی" سربریده اند.

زلمی یوسفزی، ولسوال "اوته پور" به بی بی سی گفت طالبان آنان را شب هنگام از خانه های خود بیرون آوردند و در نزدیکی خانه های شان در ولسوالی اوته پور سر بریدند.

به گفته آقای یوسفزی، این دو فرد اعضای یک خانواده بودند.

پیش از این نیز گزارشهای مشابه مبنی بر کشتن افراد غیرنظامی توسط شورشیان به اتهام جاسوسی به دولت و نیروهای بین المللی منتشر شده بود.

مطالب مرتبط