وزیرخارجه دانمارک: افغانستان نباید طالبانی شود

رنگین دادفر اسپنتا
Image caption به هیچ صورت دیگر قابل تحمل نیست که بخشهایی از کشور ما در اشغال جنایتکاران، قاچاقچیان تریاک، القاعده و تروریستان باشد

وزیر خارجه دانمارک در کابل با اشاره به تلاشها برای آغاز مذاکره با طالبان اعلام کرده است که افغانستان نباید بار دیگر طالبانی شود.

پری استگ مولر، وزیرخارجه دانمارک در دیدار رسمی از افغانستان و دیدار با وزیر خارجه این کشور تاکید کرد که کشورش در نظر دارد به منظور کمک به امنیت و بازسازی نیروی بیشتر به افغانسان بفرستد.

دانمارک در حال حاضر نزدیک به ۸۰۰ سرباز در افغانستان دارد که بخشی از این نیروها در ولایت آشوب زده هلمند مستقرند.

آقای مولر پس از دیدار با سربازان کشورش در هلمند اعلام کرد که بحث ها برای فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان در پارلمان دانمارک ادامه دارد. او می گوید کشورش احتمالا اوایل سال آینده میلادی نیروهای بیشتری را به افغانستان اعزام خواهد کرد.

پری ستگ مولر اما گفت که درعین حال در دیدار با مقامات افغان درباره تلاشها برای آغاز مذاکره با طالبان درافغانستان صحبت کرده است. او می گوید افغانستان نباید باردیگر طالبانی شود.

وزیر خارجه دانمارک گفت: "ما در باره مذاکره با طالبان صحبت کردیم. ما نباید افغانستان را بار دیگر طالبانی بسازیم. اما اگر بتوانیم که طالبان را متمدن بسازیم کار بدی نخواهد بود."

او افزود: "مشکل افغانستان یک مشکل ملی نیست. برای حل مشکلات در افغانستان باید به سطح منطقه عمل کرد. مشکلات افغانستان و پاکستان باید به گونه مشترک و همزمان حل شود."

در همین حال وزیر خارجه افغانستان در دیدار با همتای دانمارکی اش از این انتقاد کرد که در حال حاضر بیشتر آن بخشهایی از افغانستان ناآرام است که در آن جا شمار بیشتر سربازان خارجی حضور دارند.

رنگین دادفر سپنتا تایید کرد که در حال حاضر بخشهایی از افغانستان عملاً به اشغال گروههای به گفته او "جنایت کار "درآمده است. آقای سپنتا می گوید اگر جامعه جهانی در راندن این گروهها از افغانستان به دولت این کشور کمک نکند، افغانستان با استفاده از شیوه های سنتی دست به کار خواهد شد.

آقای اسپنتا گفت: "به هیچ صورت دیگر قابل تحمل نیست که بخشهایی از کشور ما در اشغال جنایت کاران، قاچاقچیان تریاک، القاعده و تروریستان طالبان باشد."

او افزود: "یا جامعه جهانی با ما کمک کند که ما این مناطق را آزاد کنیم، و یا این که همان طوری که آقای رئیس جمهوری گفتند، ما به شیوه خود این مناطق را آزاد می کنیم. در درون جامعه افغانستان مقدار زیادی قدرت و توان نهفته است که ما باید آن را بسیج بکنیم: شیوه های سنتی، دفاع خودی. اگر چه این شیوه ها خطراتی هم به همراه خواهد داشت."

افغانستان در ماههای گذشته با افزایش حملات انتحاری و فعالیت های گسترده طالبان روبرو بوده است.

هرچند فرماندهان نظامی افغان می گویند طالبان توانایی جنگ رو در رو با نیروهای افغان و خارجی را از دست داده اند، اما هیچ کس این را رد نمی کند که بمبگذاری ها و اجرای حملات انتحاری و حضور جنگجویان وابسته به گروه طالبان در ولایات عمدتاً جنوبی به عنوان یک تهدید جدی باقی مانده است.

در روزهای اخیر رهبران ارشد طالبان درخواست مذاکره با دولت را، که از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری مطرح شده بود، رد کردند.

در حال حاضر بیش از شصت هزار سرباز خارجی در افغانستان سرگرم مبارزه با مخالفان مسلح دولت هستند.

وزیر خارجه افغانستان در تازه ترین اظهاراتش خواهان فرستادن سربازان بیشتر به افغانستان شده و گفته است که این سربازان باید در مناطق مرزی جایی که محل اصلی رفت وآمد طالبان است مستقر شوند.

مطالب مرتبط