توافق آلمان و روسیه برای ارسال سلاح به افغانستان

سربازان آلمانی مستقر در افغانستان
Image caption آلمان درماه گذشته تصمیم گرفت شمار نیروهایش را در افغانستان تا یکهزار دیگر افزایش دهد.

براساس توافقی که میان مسکو و برلین صورت گرفته، آلمان می تواند از این پس با استفاده از خطوط آهن روسیه محموله های نظامی را برای نیروهای آلمان که در افغانستان مستقرند بفرستد.

مارتین یه گر سخنگو وزارت خارجه آلمان تایید کرد که در اوایل ماه اکتبر گذشته آنگلامرکل نخست وزیر آلمان و دمیتری میدو رئیس جمهور روسیه در گفتگویی که درمورد اوضاع افغانستان داشتند، موافقت کردند تا روسیه همکاری های خود را در این زمینه گسترش دهد.

یکی از این همکاری ها این است که دولت روسیه برای نخستین بار اجازه داده است تا ارتش آلمان تجهزات نظامی و مهمات مورد نیاز سربازانش را که در شمال افغانستان مستقر هستند از طریق روسیه به افغانستان بفرستد.

انرده نسترنکو سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن تایید این خبر گفت این موضوع نشانه همکاری های بسیار نزدیک بین آلمان و روسیه در مورد مبارزه با خطرات جهانی است.

او افزود این اولین باری است که روسیه به یک کشور خارجی اجازه می دهد از خطوط راه آهن این کشور برای انتقال تجهزات نظامی استفاده کند.

در همین حال رسانه های آلمان ضمن انتشار این خبر و اشاره به اهمیت آن نوشتند، دولت روسیه که در شورای امنیت از حق وتو برخورد است بارها از ماموریت نیروهای یاری امنیت یا ایساف در افغانستان حمایت کرده است.

سال گذشته نیز پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو و همچنین اتحادیه اروپا، چنین درخواستی را از دولت روسیه کرده بودند ولی در آنزمان مسکو موافقت کردکه از خطوط آهنگ این کشور صرفا برای انتقال محموله های غیر نظامی استفاده شود.

تاکنون آلمان با استفاده از نیروی هوایی خود و پایگاه ترمذ در جنوب ازبکستان، تجهیزات نظامی مورد نیاز نیروهایش را به افغانستان می فرستاد.

آلمان از ماه پیش تصمیم گرفت یکهزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند، به این ترتیب شمار نیروهای آلمان در افغانستان به چهار ونیم هزار نفر می رسد که عمدتا در شمال این کشور مستقر اند.

انتقال تجهزات و امکانات مورد نیاز نیروهای ناتو درافغانستان، یکی از دشواری هایی است که ناتو همواره با آن روبرو بوده است. مقدار از امکانات مورد نیاز ناتو از جمله مواد سوخت، عمدتا از بندر کراچی و از مسیر پیشاور به افغانستان منتقل می شود و تانکرهای حامل مواد سوخت هر ازگاهی مورد حمله شورشیان قرار می گیرد.

از این رو ناتو همواره در پی یافتن راه مطمئن تری برای انتقال تهجیزات مورد نیاز برای سربازانش در افغانستان بوده است.

به دنبال این توافق آلمان نخستین کشور عضو ناتو است که موفق شده است توافق روسیه را برای همکاری در زمینه انتقال تجهزات نظامی به سربازانش درافغانستان جلب کند.

احداث خط آهن ترمذ - هرات

در همین حال افغانستان و ازبکستان تفاهم نامه ای را امضا کرده اند که به موجب آن احداث یک راه آهن میان این دو کشور همسایه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

این تفاهم نامه بین انورالحق احدی وزیر مالیه ( دارایی) افغانستان و وزیر روابط خارجی در بخش اقتصاد و تجارت ازبکستان، در آزربایجان به امضا رسید.

هنوز مشخص نیست چه زمانی کار عملی این پروژه آغاز خواهد شد. اما هدف از آن گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان این دو کشور همسایه و از این طریق با سایر کشورهای منطقه خوانده شده است. مقامات در افغانستان امضای این تفاهم نامه را گام مهمی در توسعه بخش حمل و نقل در منطقه عنوان کرده اند.

بر اساس این تفاهم نامه، این راه آهن از شهرک بندری ترمذ در جنوب ازبکستان شروع و پس از عبور از شهرک مرزی حیرتان در شمال افغانستان به شهر مزارشریف و از آنجا تا ولایت هرات در غرب افغانستان ادامه خواهد یافت.

این درحالی است که کار احداث خط آهن خواف - هرات که غرب افغانستان را به شبکه راه آهن ایران و در نهایت به بندر عباس وصل می کند، ادامه دارد وقرار است تا سه ماه دیگر به بهره برداری سپرده شود.

احداث این راه آهن، شبکه راه آهن ایران را به شبکه راه آهن ازبکستان وسایر کشور های آسیای میانه و همچنین روسیه وصل خواهد کرد.

مقامات افغان می گویند با احداث این راه آهن روابط تجاری و اقتصادی میان افغانستان و کشور های آسیای میانه و همچنین روابط اقتصادی کشور های منطقه گسترش خواهد یافت.

دولت افغانستان برای ارزیابی این پروژه از بانک توسعه آسیایی خواهان کمک های مالی و فنی شده است.

انتظار میرود در این مورد یک کمیسیون متشکل از نماینده گان هردو کشور ایجاد شده و برکار مطالعات این پروژه نظارت کنند.

سهراب علی صفری ،وزیر فواید عامه افغانستان می گوید در صورت که این راه آهن میان افغانستان - ازبکستان احداث شود، پیشرفت خوبی در بخش حمل و نقل در منطقه صورت خواهد گرفت.

مقامات همچین می گویند احداث این راه آهن ،در جهت ایجاد اشتغال و کاهش فقر در افغانستان نیز کمک خواهد کرد.

راه سازی یکی از اولویت های دولت افغانستان است و در ظرف شش سال گذشته نزدیک به سه ملیارد دلار در این بخش به مصرف رسیده است.

انتظار می رود دولت افغانستان حدود پنج ملیارد دالر دیگر از کمک های تعهد شده در کنفرانس پاریس را نیز تا پنج سال آینده دراین بخش مصرف کند.

مطالب مرتبط