نشریات کابل: یکشنبه ۳ قوس

تلاشها برای حل بحران افغانستان و تامین امنیت در این کشور، از مهمترین موضوعات مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل اند.

روزنامه افغانستان با توجه به نشست مقامات هشت کشور عضو سازمان ناتو در کانادا و سفر قریب الوقوع "هیات حقیقت یاب" شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان، نوشته که تلاشهای جهانی برای حل بحران در افغانستان آغاز شده است.

به باور روزنامه، از یک سو "ضعف" دولتمردان افغانستان و از سوی دیگر "ناهماهنگی و عدم استراتژی هماهنگ" نیروهای نظامی و کشورهای حامی افغانستان باعث ادامه بحران در این کشور شده است.

نویسنده در ادامه تاکید کرده است که "بازگشت به زمان طالبان، شکست ناتو، سازمان ملل، جامعه جهانی و دموکراسی جدید افغانستان برای هیچ کسی قابل قبول و توجیه پذیر نیست."

روزنامه ویسا با توجه به سفر آینده هیات شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان تاکید کرده است که این هیات باید به نقش کشورهای همسایه افغانستان در تامین صلح و ثبات در این کشور توجه کند.

به نوشته ویسا، با آن که ایران و پاکستان اعلام کرده اند که از دولت افغانستان حمایت می کند، دولت پاکستان مرزهای خود را بر روی رفت و آمد مخالفان نمی بندد و ایران از دستیابی طالبان به سلاحهای ساخت این کشور ممانعت نمی کند.

ویسا معتقد است تا زمانی که کشورهای همسایه افغانستان برای تامین امنیت در این کشور کمک نکنند، تنها با ورود سربازان خارجی به افغانستان امنیت در این کشور تامین نمی شود.

روزنامه هشت صبح اظهارات اخیر مقامهای نظامی آمریکایی مبنی بر ایجاد هماهنگی بیشتر میان نیروهای بین المللی و مبارزه علیه تروریسم در افغانستان را بررسی کرده است.

روزنامه پرسیده است که این موضوع "بدیهی" چرا پس از گذشت هفت سال مطرح شده است. نویسنده همچنین پرسیده است که چرا از نقش نیروهای داخلی افغانستان سخنی به میان نمی آید.

هشت صبح از نیروهای بین المللی در افغانستان انتقاد کرده است که تغییر استراتژی مبارزه با تروریسم را جدی نمی گیرند و بیشتر به "تجربه اندوزی" خود در این مبارزه می اندیشند.

روزنامه پیمان در مطلبی با عنوان "چه کسانی ترس ایجاد می کنند؟" سخنان اخیر حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور) افغانستان را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای اتمر اخیرا در مراسم گشایش نهادی برای جمع آوری سلاحهای "غیرقانونی" گفت در کنار گروه های مسلح غیر قانونی، افراد و نهادهای امنیتی خصوصی نیز از سلاحهای "ثبت شده" خود استفاده "غیرقانونی" می کنند.

پیمان مدعی است که نهادهای امنیتی دولتی خود "عامل اصلی ترس و بی اعتمادی" در میان مردم شهر کابل اند. به نوشته پیمان، "زورگویی و حرکت محافظان" مقامات دولت نیز در ایجاد صحنه های ترسناک نقش دارند.

روزنامه آرمان ملی انتشار خبر پیشنهاد پناهندگی عربستان سعودی به ملا عمر، رهبر طالبان را بررسی کرده و با لحن طعنه آمیزی نوشته که این کشور باید نخست مشکل خود را با اسامه بن لادن حل کند.

اخیراً نشریه آلمانی اشپیگل گزارش داد که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی اعلام کرده که به رهبر طالبان پناهندگی می دهد.

آرمان ملی به این باور است که فرقی میان ملا عمر و اسامه بن لادن وجود ندارد و با آغاز گفتگو با رهبر طالبان مشکل "تروریسم" حل نمی شود.

از سوی دیگر روزنامه نوشته که گروه طالبان"شاخه ای" از گروه القاعده و تحت تاثیر سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان -آی اس آی- است و از خود صلاحیتی برای مذاکره و پذیرفتن پناهندگی رهبر خود را ندارد.

روزنامه دولتی اصلاح دستور اخیر حامد کرزی مبنی بر منع گدایی در خیابانها را مهم دانسته و از تبدیل شدن گدایی در شهرها به یک "حرفه" ابراز نگرانی کرده است.

اصلاح افزایش شمار گداها را ناشی از خشکسالی، بیکاری، فقر و پراگندگی در کار نهادهای اجتماعی دانسته و ابراز امیدواری کرده است که با صدور این دستور آقای کرزی، مشکل گداها حل شود و "معنویت" جامعه افغانی آسیب نبیند.

مطالب مرتبط