یک فرمانده 'ارشد' طالبان افغانستان کشته شد

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption آیساف می گوید کشته شدن فرمانده طالبان در هلمند بر تواناییهای جنگی شورشیان تاثیر می گذارد

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان می گویند یک فرمانده ارشد طالبان، دو شورشی و یک غیرنظامی را در این کشور کشته و سه غیرنظامی دیگر را زخمی کرده اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی-آیساف- در افغانستان اعلام کرده که در پی عملیاتی در ولایت جنوبی هلمند یک فرمانده ارشد طالبان را کشته اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که ملا اسد را در "عملیاتی موفقیت آمیز" در ۱۹ نوامبر در جنوب ولایت هلمند هدف قرار دادند.

نیروهای آیساف که در افغانستان تحت فرماندهی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو- فعالیت می کنند، می گویند این فرمانده طالبان در حملات متعدد علیه نیروهای افغان و بین المللی در ولسوالی گرمسیر دست داشته است.

ژنرال ریچارد بلانشیت، سخنگوی آیساف می گوید کشته شدن ملا اسد تاثیر قابل ملاحظه ای بر تواناییهای طالبان در راه اندازی عملیاتهای جنگی به جا خواهد گذاشت.

این گزارش در حالی منتشر می شود که سه هفته پیش نیز یک فرمانده دیگر طالبان به نام ملا محشر در ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند در عملیاتی مشابه کشته شد.

براساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند دو شورشی و یک غیرنظامی را در ولایت زابل در جنوب این کشور کشته اند.

نیروهای ائتلاف در خبرنامه ای گفته اند که این افراد بامداد روز پنچشنبه گذشته، ۳۰عقرب (آبان)، در اثر عملیاتی در ولایت زابل کشته شدند.

به گفته نیروهای ائتلاف فرد غیرنظامی که در این عملیات کشته شد یک زن بوده است. براساس خبرنامه، دو زن و یک مرد غیرنظامی دیگر نیز در این عملیات زخمی شدند.

نیروهای ائتلاف می گویند مقداری پول به افراد زخمی پرداخته و آنان را برای درمان به یک بیمارستان متعلق به نیروهای آیساف منتقل کرده اند.

این نیروهای همچنین در یک خبرنامه دیگر گفته اند که هشت شورشی وابسته به گروه جلال الدین حقانی را در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان بازداشت کرده اند.

آقای حقانی از فرماندهان مجاهدین پیشین افغانستان و در حال حاضر یکی از فرماندهان شورشیان مخالف دولت این کشور است.

نیروهای ائتلاف می گویند این افراد را در پی یک عملیات جستجو در ولسوالی ارگون بازداشت کردند. براساس خبرنامه این نیروها، یک فرمانده شورشیان هم در میان افراد بازداشت شده است.

مطالب مرتبط