ابهام درمورد پیشنهاد پناهندگی عربستان به ملاعمر

عکسی منسوب به ملا عمر (آرشیو)
Image caption گروه طالبان همواره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان به عنوان یک پیش شرط مذاکره با دولت افغانستان تاکید کرده اند.

دولت افغانستان و گروه طالبان هر دو از ابراز نظر در باره خبر پشنهاد پناهندگی سیاسی به ملا عمر رهبر گروه طالبان از سوی پادشاه عربستان سعودی خودداری کردند.

روز گذشته هفته نامه آلمانی اشپیگل در نسخه اینتر نتی خود به نقل از ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی نوشت که اگر ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان بخواهد در سعودی زندگی کند،این کشور حاضر است به او پناهندگی سیاسی بدهد.

اشپیگل که قرار است روز دوشنبه 24 نوامبر جزییات کامل این خبر را منتشر کند، در سایت اینترنتی خود نوشته است که روسای جمهوری آمریکا و افغانستان، پادشاه عربستان سعودی را قانع کرده اند که به رهبر طالبان پیشنهاد پناهندگی سیاسی بدهد.

حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان اخیرا برای شرکت در کنفرانس ادیان که به پشنهاد پادشاه عربستان سعودی در نیویورک برگزار شده بود، سفری به آمریکا داشت و در آنجا با پادشاه عربستان سعودی و آصف علی زرداری رئیس جمهور پاکستان دیدار کرد.

بعد از بازگشت از این سفر بود که آقای کرزی در کابل اعلام کرد که اگر ملا عمر بخواهد با دولت افغانستان مذاکره کند، از او محافظت خواهد کرد.

همچنین گزارشها از کابل حاکی است که دولت افغانستان تصاویر ملاعمر، اسامه بن لادن و ایمن الظواهری را که در شماری از چهار راه های کابل نصب شده بود جمع کرده است.

درکنار این تصاویر اعلام شده بود که هر کس خبر و آدرسی از اسامه بن لادن، الظواهری و ملاعمر داشته باشد و آنرا در اختیار نیروهای ائتلاف قرار دهد، برنده جایزه خواهد شد.

درهمین حال برخی از خبرگزاری ها به نقل سخنگوی وزارت خارجه عربستان سعودی نوشته اند که چنین پیشنهادی از سوی پادشاه عربستان سعودی به ملاعمر رهبر طالبان داده نشده است.

مساله پناه دادن به رهبر گروه طالبان در حالی مطرح می شود که مساله مذاکره میان دولت افغانستان و گروه طالبان به داغ ترین مساله افغانستان تبدیل شده و در داخل و بیرون از افغانستان واکنشهای متفاوتی را بدنبال داشته است.

روز گذشته وزیر خارجه دانمارک هنگام دیدار از افغانستان و با اشاره به اینکه با مقامات افغان در باره مذاکره با طالبان گفتگو کرده است گفت، ما نباید افغانستان را بار دیگر طالبانی بسازیم بلکه اگر ما بتوانیم طالبان را متمدن بسازیم، کار بدی نخواهد بود." پیش از این وزیر خارجه ایران نیز نسبت به مساله مذاکره با طالبان واکنش نشان داده و گفته بود مذاکره با طالبان پذیرفتنی نیست.

در داخل افغانستان، جبهه ملی که خود را عمده ترین گروه منتقد دولت می خواند، از مذاکره با طالبان حمایت کرده اما تاکید می کنند که این مذاکرات باید شفاف باشد.

برهان الدین ربانی رئیس این جبهه روز یکشنبه (23 نوامبر) در یک نشست خبری در کابل گفت: "در مورد مذاکره با طالبان باید با تمام جوانب دخیل در مسایل افغانستان مشوره صورت گیرد."

باوجود اینکه دولت افغانستان چندین بار برای مذاکره با طالبان اعلام آمادگی کرده، اما طالبان تاکنون تنها پاسخی که آن داده اند، تاکید برخروج نیروهای خارجی به عنوان پیش شرط مذاکره با دولت افغانستان بوده است.

دولت افغانستان نیز پذیرش قانون اساسی را پیش شرط هرنوع مذاکره با طالبان اعلام کرده و به حضور نیروهای خارجی به عنوان یک نیاز کنونی افغانستان تاکید کرده است.

مطالب مرتبط