یک مدرسه در شمال افغانستان به آتش کشیده شد

دانش آموزان افغان
Image caption مناطق جنوبی افغانستان شاهد بیشترین موارد خشونت علیه مدارس و به ویژه دانش آموزان دختر بوده است

مقامهای محلی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان می گویند افراد ناشناس یک مدرسه دخترانه را به آتش کشیده اند. همچنین مقامات می گویند شش شورشی در ولایت غزنی در جنوب این کشور کشته شده اند.

عبدالحی یشین، رئیس اداره معارف (آموزش و پرورش) فاریاب می گوید این مکتب در ولسوالی "شیرین تگاب" واقع است و بیش از ۸۰۰ دختر در آن مشغول آموزش بودند.

رئیس آموزش و پرورش فاریاب گفت ساختمان این مکتب با تمام وسایل آن و مقدار زیادی کتاب آموزشی سوخته است.

پلیس فاریاب می گوید تا هنوز کسی در مورد به آتش کشیدن این مکتب بازداشت نشده، ولی ماموران پلیس تحقیقات و ردیابی عاملان به آتش کشیدن این مکتب را آغاز کرده اند.

پیش از این، حمله به مدارس در شمال افغانستان کمتر اتفاق می افتاد. در آغاز سال جاری خورشیدی گزارش شده بود که یک مدرسه دخترانه در ولایت بلخ به آتش کشیده شده است.

همچنین شب نامه ای در ماه ثور (اردیبهشت) امسال در ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ از سوی افراد ناشناس منتشر شد و در آن به دختران هشدار داده شده بود که به مکتب نروند.

اما مناطق جنوبی افغانستان، جایی که گروههای شورشی، به ویژه طالبان در آن جا نفوذ قابل ملاحظه ای دارند، شاهد بیشترین موارد خشونت علیه دانش آموزان و به ویژه دانش آموزان دختر بوده است.

اخیراً افراد ناشناس به صورت دختران دانش آموز در شهر قندهار، در جنوب افغانستان، تیزاب (اسید ) پاشیدند و به آنان هشدار دادند که به مکتب نروند.

این کار با واکنشهای گسترده ای در داخل و خارج از افغانستان رو برو شد. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که اگر دادگاه عالی این کشور حکم اعدام را به عاملان تیزاب پاشی به صورت دختران صادر کند و روحانیون اجازه دهند، آنها را در انظار عمومی اعدام خواهد کرد.

قتل شش شورشی درجنوب

بر اساس یک خبر دیگر، مقامات ولایت غزنی در جنوب افغانستان می گویند در پی عملیات مشترک پلیس و نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا، شش شورشی در این ولایت کشته شدند.

اسماعیل جهانگیر، سخنگوی والی غزنی گفت یک فرمانده طالبان به نام "ملا خیاط" هم در میان کشته شدگان است.

سخنگوی والی غزنی گفت در این عملیات از پشتیبانی نیروی هوایی علیه شورشیان استفاده شد و به نیروهای ائتلاف، پلیس و غیرنظامیان آسیبی نرسید.

مطالب مرتبط