نشریات کابل: دوشنبه ۴ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی سخنان اخیر رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان پرداخته اند.

آقای اسپنتا روز شنبه، ۲۲ نوامبر، در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه دانمارک در کابل گفت اگر نیروهای خارجی در مبارزه علیه مخالفان، دولت این کشور را کمک نکنند، دولت افغانستان به "شیوه خود" مخالفان را بیرون خواهد راند.

روزنامه پیمان با توجه به سخنان اخیر رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان با لحن طنزآمیزی نوشته که او سخنان حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور را کامل کرد.

آقای کرزی اخیراً گفت اگر نیروهای خارجی تضمین حفاظت از ملا عمر، رهبر طالبان در صورت گفتگو را نپذیرند، یا او را از قدرت کنار زنند یا از افغانستان خارج شوند.

روزنامه نوشته است همان گونه که سخنان آقای کرزی مخالف توافقات افغانستان با جامعه جهانی بود، سخنان آقای اسپنتا هم مخالف این توافقات است.

به تعبیر پیمان، "شیوه خودی" حل قضیه افغانستان تشکیل نیروهای شبه نظامی (ملیشیا) و اعزام آنها به جبهه جنگ علیه طالبان است. نویسنده این کار را "میراث ناکام" حکومت های گذشته دانسته که زیان آن بیشتر به مردم رسیده است.

روزنامه چراغ هم در مطلبی مشابه، "شیوه خودی" حل مشکل امنیتی افغانستان را معادل با تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی دانسته است. به نظر چراغ تشکیل این نیروها "یک قدم ارتجاعی و چند گام به عقب" است.

چراغ همچنین نوشته که ممکن است تشکیل نیروهای شبه نظامی قومی در افغانستان "ذخیره ای نظامی" برای طالبان شود. به تعبیر نویسنده، هیچ تضمینی وجود ندارد که این نیروها علیه دولت دست به سلاح نبرند و اوضاع را پیچیده تر نکنند.

چراغ در ادامه افزوده است که آقای اسپنتا در این نشست باید با وزیر خارجه دانمارک همصدا می شد و تاکید می کرد که افغانستان نباید بار دیگر طالبانی شود.

روزنامه دولتی انیس با توجه به گفتگوی تلفنی باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نوشته است که تنها تعهد نظامی برای حل چالشهای موجود در داخل این کشور کافی نیست.

انیس تاکید کرده که باید به بستن مرزهای میان افغانستان و پاکستان توجه شود و همچنین مراکز گروه القاعده در خاک پاکستان هدف قرار گیرند.

اصلاح دیگر روزنامه دولتی در سرمقاله خود نوشته است که تروریسم ریشه خارجی دارد و بر افغانها تحمیل شده است. روزنامه تاکید کرده که تروریسم و بمبگذاری انتحاری در فرهنگ جامعه افغانی وجود ندارد.

اصلاح به این باور است که منابع اصلی حمایت کننده تروریسم در افغانستان نیست. نویسنده افزوده که تروریسم از خارج از افغانستان حمایت مالی دریافت می کند و یک مشکل منطقه ای و جهانی است.

روزنامه افغانستان با توجه به نگرانی دولت افغانستان از افزایش خطر گرسنگی در این کشور، هشدار داده است که "فاجعه انسانی در راه است".

روزنامه تاکید کرده است که دولت افغانستان باید نخست مشکل بحران غذایی در این کشور را حل کند، به افراد گرسنه غذا تهیه کند و پس از آن به مسایل سیاسی بپردازد.

روزنامه راه نجات از دولت انتقاد کرده که تازه متوجه نزدیک شدن فاجعه گرسنگی در این کشور شده است. روزنامه همچنین انتقاد کرده که آمادگیهای دولت برای رسیدگی به مشکل غذایی "خیالی" بیش نیست.

راه نجات همچنین از نهادهای دولتی خواسته است که برای باز نگه داشتن راهها در فصل زمستان نیز برنامه های مشخصی روی دست داشته باشند.

مطالب مرتبط