هیات بلندپایه شورای امنیت وارد کابل شد

سربازان آیساف در افغانستان (آرشیو)
Image caption نیروهای آیساف پس از سقوط حاکمیت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی به تایید شورای امنیت سازمان ملل وارد افغانستان شدند

یک هیات بلندپایه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی پیشرفت افغانستان در زمینه تامین صلح و بازسازی در این کشور، وارد کابل شده است.

این هیات پانزده عضوی به ریاست جیلیو تیرزی، سفیر ایتالیا در سازمان ملل،وارد افغانستان شده و زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم از جمله اعضای هیات است.

آقای خلیلزاد افغانی الاصل است و از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۰۵ میلادی سفیر و نماینده ویژه آمریکا در افغانستان بود.

آقای خلیلزاد در تعیین سیاستهای آمریکا در قبال افغانستان نقش برجسته ای داشته است. آمریکا از سال ۲۰۰۱ میلادی هزاران سرباز در افغانستان دارد و مبارزه جهانی علیه تروریسم در این کشور را رهبری می کند. همچنین این کشور از حامیان عمده بازسازی در افغانستان است.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان-یوناما- با انتشار اعلامیه ای گفته است که هیات شورای امنیت در سه روز آینده با شماری از مقامات دولت افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو می کند.

اشتراک در نشست هایی مرتبط با مسائل امنیتی، حکومت داری، حقوق بشری، اقتصادی و توسعه ای هم شامل برنامه این هیات است.

این هیات همچنین وضعیت کمک های بین المللی و کشورهای حامی افغانستان پس از کنفرانس پاریس را نیز بررسی می کند. در این کنفرانس، که ماه جون گذشته در پاریس برگزار شد، دهها کشور و سازمان بین المللی حامی افغانستان متعهد به پرداخت بیش از ۲۱ میلیارد دلار برای بازسازی این کشور شدند.

دفتر سازمان ملل در کابل گفته است که این هیات نقش این سازمان در تامین صلح و ثبات در افغانستان را نیز بررسی می کند.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان، یوناما، از سال ۲۰۰۲ به این سو رهبری فعالیتهای غیرنظامی جامعه بین المللی و سازمان ملل را به دوش دارد.

هیات شورای امنیت احتمالاً نقش نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در تامین امنیت در افغانستان را هم بررسی خواهد کرد.

نیروهای آیساف پس از سقوط حاکمیت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی به تایید شورای امنیت سازمان ملل وارد افغانستان شدند. این نیروها به رهبری پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، فعالیت می کنند و در تامین امنیت دولت این کشور را یاری می رسانند. در حال حاضر آیساف بیش از ۵۰ هزار سرباز در افغانستان دارد. بیش از چهل کشور جهان در چارچوب آیساف نیرو دارند و بیشتر از ۲۰ سرباز این نیروها آمریکایی اند.

مطالب مرتبط