کمک غذایی سازمان جهانی غذا به افغانستان

کودک مبتلا به سوء تغذیه افغان
Image caption مقامات دولت افغانستان هشدار دادند که اگر به نیازمندان این کشور کمک غذایی نرسد، جان بیش از شش میلیون نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت

سازمان جهانی غذا در افغانستان اعلام کرده که کار انتقال دهها هزار تن مواد خوراکی را به مناطق روستایی این کشور آغاز کرده است.

آنتونی بن باری، مسئول آسیایی این سازمان در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت سازمان جهانی غذا ۳۶ هزار تن مواد خوراکی را به ۲۳ ولایت افغانستان می فرستد.

پیشتر از این مقامات دولت افغانستان هشدار داده بودند که اگر به نیازمندان این کشور کمک غذایی نرسد، جان بیش از شش میلیون نفر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

آقای باری تاکید کرد که سازمان غذایی جهان کمک های خود را پیش از فرا رسیدن زمستان به روستاهای دور دست افغانستان خواهد رساند.

او گفت: "ما در نظر داریم که پیش از فرارسیدن زمستان در ۲۳ ولایت و ۹۵ ولسوالی برای۹۵۰ هزار خانواده فقیر مواد خوراکی برسانیم."

به گفته آقای باری تا دو هفته دیگر ۳۶ هزار تن مواد خوراکی شامل گندم، لوبیا، نخود و روغن، به مناطقی که ساکنان آن نیازمند کمک هستند، خواهد رسید.

در همین حال مسئولان سازمان جهانی غذا می گویند آنها برای رساندن کمک های مورد نیاز به مناطق دور دست افغانستان با خطر و چالشهای امنیتی نیز مواجه هستند.

آنگونه که مسئولان سازمان جهانی غذا می گویند،در سال جاری میلادی کاروان های امدادی این سازمان در ۲۶ مورد هدف حمله قرار گرفتند.

اوایل این هفته معاون دوم رئیس جمهور افغانستان هشدار داد که اگر کمک های غذایی به زود ترین فرصت به نیازمندان نرسد، امکان بروز فاجعه انسانی وجود دارد.

خشکسالی های چند سال اخیر سبب کاهش محصولات کشاورزی در افغانستان شده و دست کم شش میلیون نفر که عمدتا در مناطق روستایی و دور دست زندگی می کنند، با خطر گرسنگی روبرو هستند.

کشاورزان افغان از دولت افغانستان انتقاد می کنند که در شش سال گذشته با وجود کمک های جامعه جهانی برنامه موثری در زمینه کمک به کشاورزان و افزایش محصولات کشاورزی نداشته و ملیاردها دلار کمک جامعه جهانی تغییر محسوسی در زندگی آنها نداشته است.

مطالب مرتبط