هرات برنده جایزه میراث فرهنگی یونسکو شد

Image caption برای جایزه میراثهای فرهنگی یونسکو 45 شهر از سیزده کشور جهان نامزد شده بودند و شهر قدیمی هرات برنده این جایزه شد.
مقامات در افغانستان می گویند شهر قدیم هرات برنده جایزه میراث فرهنگی آسیا-اقیانوسیه در سازمان علمی فرهنگی آموزشی سازمان ملل_ یونسکو _ شده است.

ضیا افشار، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت شهر هرات این جایزه را در میان ۴۵ شهر و بنای تاریخی که از سیزده کشور آسیایی نامزد این جایزه بودند، از آن خود کرده است.

آقای افشار گفت برنامه ریزی شهری، اهمیت و قدمت تاریخی و شیوه معماری بناهای تاریخی شهر هرات از معیارهای عمده انتخاب این شهر برای دریافت جایزه سال ۲۰۰۸ میراث فرهنگی آسیا-اقیانوسیه در یونسکو بوده است.

معاون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود شهر قدیم هرات در کل از برنامه ریزی دقیقی برخوردار است و برخی بناهای آن چند هزار سال قدمت دارد، اما آن چه که سبب شد شهر هرات برنده این جایزه شود، مجموعه حوض ها و مسجد مالک، خانه کرباس و بازار ابریشم بوده است.

افغانستان در سالهای اخیر تلاش کرده است تا شهر هرات را شامل فهرست میراث فرهنگی یونسکو کند، اما این تلاشها تا حال به نتیجه قطعی نرسیده است.

رفت و آمد از جاده ای که از میان مجموعه تاریخی مصلای هرات می گذرد، از موانع اصلی قرار گرفتن نام هرات در فهرست میراث فرهنگی جهان بوده است.

آقای افشار می گوید پیش از این تلاشهای زیادی برای بستن این جاده انجام شده بود و سرانجام این جاده بسته شد، اما اخیراً بار دیگر رفت و آمد از این جاده از سر گرفته شد.

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که برای شامل کردن نام شهر هرات در فهرست میراث فرهنگی یونسکو این جاده را خواهد بست.

او همچنین گفت "مشکلات" دیگری هم در بازسازی و نگه داری از بناهای تاریخی هرات وجود داشته است. آقای افشار گفت در این مورد هم گام های مهمی برداشته شده است.

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنین گفت: "مهمتر از همه ترتیب پرونده( شناسنامه) آثاری است که به کمیته میراث جهانی تقدیم می شود و این کمیته براساس شناسنامه آثار تصمیم می گیرد که آنرا را شامل فهرست میراث فرهنگی بسازد یانه."

او گفت افغانستان برای تهیه این شناسنامه گامهایی برداشته است.

آقای افشار می گوید اهدای این جایزه، مردم هرات را تشویق می کند تا در نگهداری بناهای تاریخی شهر خود تلاش بیشتری به خرج دهند.

به گفته او، همکاری مردم هرات در نگه داری میراث فرهنگی و دریافت جایزه میراث فرهنگی یونسکو ، به شامل شدن این شهر در فهرست میراث فرهنگی جهان کمک می کند.

شهر هرات از سال ۱۴۰۱ تا ۱۵۰۶ میلادی پایتخت تیموریان هرات بود و این شهر در این زمان به اوج رونق خود رسید. در برخی از متون تاریخی هرات به "فلورانس آسیا" هم شهرت یافته است.

هرات در زمان تیموریان به مرکز مهم علمی و فرهنگی تبدیل شد. تیموریان بناهای زیادی در این شهر ساختند که در حال حاضر از میراثهای مهم فرهنگی و تاریخی افغانستان شمرده می شوند.

پیش از تیموریان، هرات پایتخت "آل کرت" بود.