دور جدید مذاکرات هند و پاکستان

پرچم هند و پاکستان
Image caption پاکستان 99 هندی را که در پاکستان زندانی بودند به نشانه حسن نیت آزاد کرده است.

یک هیات هندی که ریاست آن را معاون وزارت کشور هند به عهده دارد، وارد پاکستان شده و با مقامات پاکستان دیدار کرده است.

خبرنگاران می گویند نمایندگان دو کشور در نشست اسلام آباد پیرامون مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، گسترش روابط تجاری میان دو کشور و تسهیل صدور روادید و همچنین امور مربوط به زندانیان دو کشور با هم گفتگو کردند.

این نخستین سفر مقامات هندی به پاکستان و دیدار آنها با مقامات این کشور نیست، اما به باور تحلیلگران مسایل سیاسی در منطقه، پس از به قدرت رسیدن آصف علی زرداری و حزب مردم ، باب جدیدی در روابط میان دو کشور گشورده شده است.

آقای زرداری در تازه ترین اظهارات خود گفته است کشورش برای ایجاد اتحادیه اقتصادی با هند و همچنین برقراری صلح در منطقه آماده است تا تهدید هسته ای خود را متوقف کند.

آقای زرداری در حالی که صریحا اعلام کرد که پاکستان نخستین کشور برای استفاده از سلاح هسته ای علیه هند نخواهد بود گفت هند می تواند به همسایه خود در خصوص کاهش مشکلات اقتصادی و گسترش تجارت همکاری کند.

اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که هنوز نمی توان مواضع آشتی جویانه آصف علی زرداری را، گشایش فصل جدیدی در روابط هند و پاکستان تلقی کرد. در همین حال پاکستان 99 تن از ماهیگیران هندی را که از دو سال پیش به اتهام عبور غیر قانونی از مرز های آبی میان دو کشور در شهر کراچی زندانی بودند، به نشانه حسن نیت و استقبال از دور جدید مذاکرات، آزاد کرده است.

قرار است این ماهیگیران در مرز واگه (محلی در مرز دو کشور، به مقامات هندی تحویل داده شوند.

مطالب مرتبط