متهمان اسید پاشی در قندهار باز داشت شدند

یکی از قربانیان حمله با اسید در بمارستان قندهار
Image caption حامد کرزی گفت در صورتی که دادگاه عالی و روحانیون اجازه دهند، عاملان اسید پاشی به صورت دختران دانش آموز را، در انظار عمومی اعدام خواهد کرد

مقامات محلی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان گفته اند ده تن را به اتهام تیزاب(اسید) پاشی به صورت دختران دانش آموز بازداشت کرده اند.

رحمت الله رئوفی والی قندهار به بی بی سی گفت بازجویی های ابتدایی نشان می دهد که این افراد در بدل حمله بر دانش دختران دانش آموز در ولایت قندهار از طالبان دو هزار دلار گرفته بودند.

به گفته مقامات امنیتی قندهار افراد باز داشت شده همه شهروندان افغان هستند که درسالهای گذشته درپاکستان زندگی می کردند.

دو هفته پیش افراد سوار برموتور سایکل، گروهی از دانش آموزان یک مکتب دخترانه را در قندهار مورد حمله قرار داده و به صورت آنها تیزاب( اسید) پاشیدند.

در این حمله به گفته مقامات افغان پانزده تن از دانش آموزان زخمی شدند.

مقامات افغان و نهادهای دفاع از حقوق بشر این حمله را به شدت محکوم کرده و خواهان مجازات سنگین برای کسانی شدند که دراین حمله دست داشتند.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان قبلا در مورد عاملان اسید پاشی به صورت دختران اعلام کرده بود، اگر داد گاه عالی حکم کند و روحانیون اجازده دهند، عاملان این حمله را در انظار عمومی اعدام خواهد کرد.

برخی از گزارشها حاکی است که بعد از این حمله شمار دختران دانش آموز در مدارس قندهار و دیگر مناطق نا آرام کاهش یافته است.

در زمان امارت اسلامی طالبان در افغانستان به دختران اجازه آموزش داده نمی شد.

طالبان دست داشتن دراین حمله را رد کردند اما بسیاری ها به این باورند که گروه های تند رو اسلامی به دلیل مخالفت با آموزش دختران، در این حمله دست داشته اند.

مقامات افغان می گویند دختران دانش آموز به ویژه در ولایات آشوب زده در مقایسه با پسران بیشتر آسیب پذیر هستند.

در بسیاری موارد مکاتب دخترانه از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته و ساختمان مکاتب آتش زده می شود. در تازه ترین مورد روز دوشنبه چهارم قوس افراد ناشناس ساختمان یک مکتب را در ولایت فاریاب در شمال افغانستان آتش زدند.

این آتش سوزی اگرچه تلفاتی در پی نداشت اما در و پنجره مکتب و تمام کتابها ودیگر وسایل آموزشی در آتش سوخت.

مطالب مرتبط