وزیر امور خارجه بریتانیا با حامد کرزی ملاقات کرد

دیوید میلیبند
Image caption میلیبند برای ارزیابی شرایط افغانستان وارد کابل شده است

وزیر امور خارجه بریتانیا به کابل سفر کرده است.

روز سه شنبه، 25 نوامبر (5 آذر)، سفارت بریتانیا در افغانستان اعلام داشت که دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه این کشور که در کابل به سر می برد، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

آقای میلیبند شامگاه روز دوشنبه بدون اعلام قبلی وارد کابل شد و هدف از این سفر آگاهی از شرایط نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان و ملاقات با مقامات ارشد این کشور عنوان شده است.

سفارت بریتانیا در کابل در مورد برنامه سفر آقای میلیبند و مذاکرات او با رئیس جمهوری افغانستان جزئیات بیشتری منتشر نکرده است اما انتظار می رود ملاقات با فرماندهان و گروهی از نظامیان بریتانیایی بخشی از برنامه این سفر باشد.

دیوید میلیبند در ماه فوریه سال جاری نیز همراه با کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، به کابل سفر و با حامد کرزی ملاقات کرد.

ارتش بریتانیا در جنگ علیه رژیم طالبان در سال 2001 شرکت داشت و در حال حاضر، واحدهایی متشکل از حدود هشت هزار نفر را در افغانستان مستقر کرده که پس از آمریکا، بزرگترین نیروی نظامی خارجی اعزامی به این کشور محسوب می شود.

Image caption میلیبند همراه با رایس در ماه فوریه با کرزی ملاقات کرده بود

حوزه اصلی عملیات بخش عمده ای از نیروهای بریتانیایی ولایت هلمند در جنوب افغانستان، از مراکز اصلی کشت خشخاش و یکی از مناطق حضور و فعالیت شورشیان طالبان در این کشور است.

سفر آقای میلیبند با گمانه زنی در مورد احتمال افزایش حضور نظامی این کشور در افغانستان همزمان شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از توجه بیشتر به افغانستان و تقویت حضور نظامی ایالات متحده در این کشور سخن گفته و ممکن است از بریتانیا نیز بخواهد نفرات یا امکانات بیشتری را به بهبود شرایط امنیتی در افغانستان اختصاص دهد.

برخی ناظران گفته اند که احتمالا آقای میلیبند در جریان سفر به کابل در صدد برخواهد آمد تا اطمینان حاصل کند چنین اقدامی در چارچوب یک طرح بلند مدت، همراه با تلاش در پیشرفت در زمینه های سیاسی و اقتصادی، صورت خواهد گرفت.

بریتانیا همچنین تاکید داشته که لازم است سایر کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی حمایت بیشتری از نیروی یاری امنیت افغانستان - آیساف - به عمل آورند و مشارکت بیشتری در ماموریت های آن داشته باشند.

ورود وزیر خارجه بریتانیا به کابل باسفر یک هیات بلند پایه شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان همزمان شده است.

هدف این هیات از دیدار از افغانستان بررسی پیشرفت در زمینه استقرار امنیت و بازسازی در این کشور است.

قرار است وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه در یک نشست خبری در افغانستان شرکت کند.

مطالب مرتبط