توافق تجاری افغانستان و پاکستان

انوار الحق احدی و شوکت علی ترین
Image caption مقامات افغان می گویند افغانستان بازار پرمنفعتی برای کالاهای پاکستان است

وزرات مالیه افغانستان اعلام کرده که به دنبال دیدار با هیات پاکستانی برای تقویت روابط تجاری میان دو کشور به توافقات تازه ای دست یافته است.

انوارالحق احدی، وزیرمالیه (دارایی) افغانستان در پی دیدار با همتای پاکستانی اش در کابل گفت پیشنهادهای مشخصی را برای بهبود روابط تجاری به ویژه از میان برداشتن موانع در برابر حمل و نقل کالاهای تجاری میان دو کشور به هیات پاکستانی ارائه کرده است.

آقای احدی در نشست خبری مشترک با شوکت علی ترین، وزیر مالیه پاکستان در کابل گفت: "کالاهای ما برای مدت طولانی در کراچی متوقف می ماند و تاجران افغان مقدار زیادی پول می پردازند. وقتی کالاهای ما وارد پاکستان می شود از تاجران ما به گونه غیرمجاز پول گرفته می شود."

وزیر مالیه افغانستان همچنین گفت: "از پاکستان خواستیم زمان مشخصی را اعلام کند که در چه مدت باید کالاهای ما از کراچی به پیشاور منتقل شود و سیستم منظم نظارت بر کالاهای تجاری نیز در پاکستان ایجاد شود. لاری( کامیون) های پاکستان حتی اجازه دارند تا شمال افغانستان بروند، اما به لاری های افغانستان فقط اجازه داده می شود که وارد پیشاور و چمن شوند. ما خواهان پایان این مشکل هستیم."

وزیرمالیه پاکستان گفته است پیشنهادهای افغانستان را با مقامات دولت پاکستان در میان خواهد گذاشت.

آقای ترین وزیر مالیه پاکستان می گوید کشورش خواهان گسترش روابط تجاری با افغانستان است. او می گوید پاکستان تلاش می کند به افغانستان کمک کند تا کالاهای خود را از راه پاکستان به دیگر کشورها به ویژه به هند بفرستد.

آقای ترین گفت: "خوب فکر می کنم اگر مشکلات مشخصی وجود داشته باشد ما آن را مورد بررسی قرار داده و تلاش خواهیم کرد که مشکلات را رفع کنیم. زیرا ما یقیناً می خواهیم کالاهای افغانستان وارد پاکستان شود به ویژه میوه افغانستان. ما خواهان گسترش روابط اقتصادی با افغانستان هستیم."

افغانستان و پاکستان در حال حاضر بیشترین روابط تجاری در سطح منطقه را دارند. مقامات افغان می گویند افغانستان بازار پرمنفعتی برای کالاهای پاکستان است و افغانستان در فرستادن کالاهای تجاری از راه پاکستان به آسیا و اروپا از بندرهای پاکستان استفاده می کند.

علاوه بر این، بخش بیشتر کالاهای تجاری اروپا و آمریکا از طریق پاکستان وارد افغانستان می شود، اما در حال حاضر مقامات افغان می گویند در مناسبات تجاری با پاکستان با مشکلاتی رو برو هستند.

در حال حاضر مناسبات تجاری میان افغانستان و پاکستان براساس قراردادی تنظیم می شود که در سال ۱۹۶۵ میلادی میان دو کشور به امضا رسیده است، اما حالا مقامات افغان خواهان بازنگری این قرارداد شده و می گویند روابط تجاری میان دو کشور بسیار گسترده تر از آن است که مواد این قرارداد پاسخ گوی آن باشد.

هرچند در ماههای اخیر روابط سیاسی میان دو کشور به گونه قابل ملاحظه ای بهبود یافته، اما در گذشته تنش های سیاسی میان دو کشو همسایه تا حد زیادی بر روابط اقتصادی میان دو کشور سایه افکنده بود.

مقامات دو کشور ابراز امید واری کرده اند که بهتر شدن مناسبات سیاسی میان افغانستان و پاکستان به تقویت مناسبات تجاری میان دو کشور کمک کند.

مطالب مرتبط