همایش دانشجویان در برابر پارلمان افغانستان

همایش دانشجویان در برابر پارلمان
Image caption دانشجویان معترض خواهان نصب تابلوی دانشگاه به سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی شدند

دهها تن از دانشجویان دانشگاه کابل در همایشی در برابر ساختمان شورای ملی افغانستان، خواهان نصب تابلوی این دانشگاه به دو زبان فارسی و پشتو شدند.

کاربرد واژه های "دانشگاه و دانشکده" در افغانستان ظرف چند سال اخیر جنجالهای زیادی را در پی داشته است.

هفته گذشته نیز شماری از دانشجویان دانشگاه کابل برای نصب تابلوی این دانشگاه به سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی دو روز پی هم دست به تظاهرات زدند. اما ماموران پلیس مانع نصب تابلویی که از سوی این دانشجویان به سه زبان تهیه شده بود، شدند.

مسئولان دنشگاه کابل در این مورد از هر گونه ابراز نظری خودداری کردند و دانشجویان موضوع را با محمد اعظم دادفر، وزیر تحصیلات عالی افغانستان در میان گذاشتند.

دانشجویان پس از گفتگو با آقای دادفر و با اعلام این که وزیر تحصیلات عالی موضوع را در نشست شورای وزیران در میان می گذارد، به تظاهرات خود پایان دادند.

روز شنبه، ۵ قوس/آذر، باختر، خبرگزاری رسمی افغانستان گزارش داد که آقای دادفر جنجال دانشگاه و پوهنتون را در نشست شورای وزیران افغانستان مطرح کرد.

کابینه افغانستان حل این موضوع را به تصمیم گیری پارلمان این کشور موکول کرد و تاکید شد که از دانشجویان و استادان دانشگاهها خواسته شود که مسائل زبانی و فرهنگی را "سیاسی" نسازند.

بررسی؟

دانشجویان در همایش خود در برابر پارلمان تاکید کردند که اعضای پارلمان باید به این موضوع توجه کنند و به جنجال نصب تابلوی دانشگاه به هردو زبان فارسی و پشتو، پایان دهند.

شماری از نمایندگان پارلمان در برابر دانشجویان حاضر شدند و گفتند درخواست آنان را بررسی می کنند.

این در حالی است که اعضای پارلمان خود نیز از چند ماه پیش تا حال نتوانسته اند برسر واژه های "دانشگاه و پوهنتون" در تصویب قانون تحصیلات عالی به توافق برسند.

در پی بحث برسر قانون تحصیلات عالی در مجلس نمایندگان، هیات اداری مجلس تصمییم گرفت این قانون تا زمان تشکیل کمیسیون نظارت و تفسیر قانون اساسی از بحثهای مجلس خارج شود.

یک نماینده پارلمان افغانستان گفت بر اساس قانون، این کمیسیون به دستور رئیس جمهوری و تایید پارلمان تشکیل می شود.

پیش از این دانشجویان دانشگاه بلخ در شمال افغانستان با راه اندازی تظاهراتی درخواست مشابهی را مطرح کردند، اما نصب تابلوی این دانشگاه به زبانهای فارسی و پشتو منجر به درگیری میان دانشجویان و ماموران پلیس شد.

جنجال در بلخ با تصمیم گیری مقامات محلی مبنی بر نصب تابلوی جدیدی به زبانهای فارسی، پشتو و انگلیسی به پایان رسید.

مطالب مرتبط