دهها کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان طالبان در افغانستان

براساس گزارشها، در خشونت های تازه در افغانستان نزدیک به چهل تن کشته شدند. افراد وابسته به گروه طالبان و ماموران پلیس در میان کشته شدگان هستند.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان با انتشار خبرنامه ای اعلام کرده اند که در تازه ترین عملیات در ولسوالی ژیری در ولایت قندهار در جنوب افغانستان پانزده شورشی وابسته به گروه طالبان را کشته و شش تن دیگر را بازداشت کرده اند.

در این خبرنامه گفته شده که نیروهای آمریکایی در حال مین روبی در بخشی از این ولسوالی بودند که از سوی طالبان هدف تیراندازی قرار گرفتند.

این نیرو ها می گویند در این درگیری هیچ آسیبی به نیروهای آنها و غیرنظامیان نرسیده است.

در یک خبرنامه دیگر نیروهای آمریکایی گفته شده که ۱۰ شورشی مسلح را در ولایات پکتیا و پکتیکا در جنوب افغانستان کشته و چهار تن دیگر را بازداشت کرده اند.

به گفته نیروهای آمریکایی، هدف از راه اندازی این عملیات بازداشت دو تن از فرماندهان محلی طالبان و شبکه حقانی بود که گفته می شود در سازمان دهی فعالیت های طالبان و جنگجویان القاعده در شرق افغانستان نقش داشته اند.

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، اعلام کرده اند که سه تن را در ولسوالی "متاخان" ولایت پکتیکا کشته اند که در حال بمبگذاری در کنار جاده بوده اند.

اما مقامات محلی شمار کشته شدگان این حادثه را شش تن خوانده و گفته اند دو غیرنظامی نیز در میان کشته شده گان است.

همچنین نیروهای آیساف گفته اند پنج فرد وابسته به گروه حقانی، از جمله یک زن را که به گفته آنها، در فعالیت های تروریستی در دست داشتند، در ولسوالی "ساکوی" ولایت پکتیکا کشته اند.

درهمین طالبان ادعا کرده اند که در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند ؛ با حمله بر یک پاسگاه پلیس پنج مامور پلیس را کشته و پنج تن دیگر را باخود برده اند.

مقامات محلی این ادعای طالبان را رد کرده و می گویند پنج مامور پلیس از پاسگاه فرار کرده و پیش از فرار پنج تن از همکاران خود را کشته اند. فرمانده پلیس ولایت کنر، در شرق افغانستان گفته است که طالبان یک موتر (خودرو) حامل مواد خوراکی مربوط به نیروهای آیساف را در این ولایت هدف قرار داده و راننده آن را کشتند.

یک حمله کننده انتحاری نیز که قصد حمله بر کارکنان یک شرکت امنیتی موسوم به (یو اس پی ای) را داشته از سوی نیروهای امنیتی در ولایت قندهار بازداشت شده است.

مطالب مرتبط