نشریات کابل: چهارشنبه ۶ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوعات گوناگون، از جمله وضعیت زنان در افغانستان را بیشتر در صفحات خود بازتاب داده اند.

روزنامه پیمان با توجه به روز جهانی محو خشونت علیه زنان نوشته است که وضعیت زنان در افغانستان در حال حاضر بسیار بدتر از سالهای پیش از جنگ است.

نویسنده نتایج فعالیتهای نهادهای مدافع حقوق زنان و به ویژه وزارت امور زنان را زیر سوال برده و افزوده است که برگزاری مجالس سخنرانی و چاپ و نشر چند مطلب کمکی به بهبود وضعیت زنان نمی کند.

روزنامه ابراز نگرانی کرده است که با بالا گرفتن موضوع گفتگو با طالبان، ممکن است وضعیت زنان در افغانستان از این هم بدتر شود. به نوشته پیمان، هنوز هم در برخی نهادهای دولتی و پارلمان کسانی هستند که دست به کارهای مخالف حقوق زنان می زنند.

روزنامه چراغ نوشته است که زنان افغانستان در "اسارت ذهنی و خشونت قبیله ای رهبران کشور" به سر می برند در تعاملات سیاسی به "مهره های سوخته" تبدیل شده اند.

به باور روزنامه، آن چه که در افغانستان برای تامین حقوق زن انجام می شود، چیزی بیش از "برگزاری محفل های پرزرق و برق در رستوانهای لوکس و صدور قطعنامه های چند فقره ای کلیشه ای" نیست.

چراغ به این باور است که هنوز هم شماری از زنان بهای کارکردها و اندیشهای "خشونت آمیز" پدران و برادران خود را می پردازند و به "مرز بی هویتی و خودباختگی" رسیده اند.

روزنامه ویسا درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از شورای امنیت سازمانل مبنی بر تعیین زمانی مشخص برای پایان مبارزه علیه تروریسم را مهم دیده است.

آقای کرزی روز سه شنبه (۲۵ نوامبر) در گفتگو با یک هیات بلندپایه شورای امنیت سازمان ملل در کابل این درخواست را مطرح کرد.

به نوشته ویسا، آقای کرزی این موضوع را بر اساس مسئولیتی که در برابر آینده مردم خود دارد مطرح کرده است.

نویسنده به این باور است که اگر این موضوع پیشتر از این مطرح می شد و جناحهای مختلف افغانی با هم به کشمکش نمی پرداختند، افغانها پی هم قربانی "اهداف دیگران" نمی شدند.

روزنامه دولت اصلاح با توجه به فراخوان کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان برای کمک غذایی به نیازمندان، تاکید کرده که گرسنگی در محلات آسیب پذیر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

روزنامه ابراز نگرانی کرده که با نزدیک شدن فصل زمستان مشکلات مردم در مناطق سرد این کشور بیشتر می شود. نویسنده اصلاح از منابع کمک کننده خواسته است که در تهیه غذا و دارو به نیازمندان حد اکثر تلاش خود را به کار بندند.

روزنامه هشت صبح اعلام انحلال بخش سیاسی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، را "خبر خوشی" دانسته که در استقبال آن باید محتاط بود.

به باور روزنامه، انحلال دفتر سیاسی آی اس آی "نقطه عطف مهم در حیات سیاسی دولت پاکستان و آغاز یک تحول جدی در اوضاع امنیتی منطقه" شمرده می شود.

با این همه هشت صبح در ادامه نوشته است که خبر انحلال بخش سیاسی آی اس آی را "با احتیاط" می توان پذیرفت. به نوشته روزنامه، تلاشهای قبلی حکومت پاکستان برای غیرسیاسی کردن ارتش این کشور نتیجه قطعی در پی نداشته است.

مطالب مرتبط