انفجار انتحاری کابل را تکان داد

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption مقامات افغان معمولاً بمبگذاریهای انتحاری را به طالبان نسبت می دهند

مقامات افغان در کابل می گویند یک انفجار انتحاری در این شهر به وقوع پیوسته اما در مورد تلفات آن آمار ضد و نقیضی ارائه شده است.

زمری بشری، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان به بی بی سی گفت در این حادثه یک تا چهار نفر کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند. او همچنان افزود که احتمال افزایش آمار تلفات این واقعه وجود دارد.

ماموران پلیس در محل حادثه شمار کشته شدگان را چهار نفر و تعداد زخمی ها را شش تن گفته اند.

شاهدان عینی می گویند دست کم یک جسد و شش فرد زخمی را در محل حادثه دیده اند. برخی شاهدان گفته اند آمار تلفات بسیار بیشتر از این است.

ماموران پلیس می گویند در این حادثه به نیروهای خارجی آسیبی نرسیده و همه قربانیان این انفجار غیرنظامیان افغان بوده اند.

سخنگوی وزارت داخله افزود این انفجار ساعت هشت و سی بامداد، که معمولاً زمانی پررفت و آمد شمرده می شود، روی داد.

آقای بشری گفت فرد بمبگذار موتر (خودرو) مملو از مواد انفجاری حامل خود را در خیابانی در برابر ساختمان چاپخانه دولتی آزادی در منطقه مکروریان سوم منفجر کرد.

او گفت ظاهراً هدف بمبگذار کاروان نظامی نیروهای خارجی بوده است که لحظاتی پیشتر از وقوع انفجار از آن جا گذشته بود.

شاهدان عینی می گویند موتر نوع تویوتای بمبگذاری شده را در حالی که کاملاً سوخته بود، در خیابان مشاهده کرده اند. آنان می گویند در پی این انفجار بسیاری از شیشه ساختمانهای نزدیک به محل انفجار شکسته است.

ماموران امنیتی پس از انفجار جاده ای را در که در آن انفجار به وقوع پیوست به روی رفت و آمد بستند و محل انفجار را به محاصره در آوردند.

این انفجار درفاصله حدود صدمتری سفارت آمریکا در کابل به وقوع پیوسته است.

این در حالی است که رئیس جمهوری افغانستان اخیراً در گفتگو با یک هیات بلندپایه شورای امنیت سازمان ملل در کابل انتقاد کرد که پس از هفت سال از سقوط طالبان هنوز هم مردم این کشور قربانی جنگ با تروریسم می شوند و امید به آینده را از دست داده اند.

حامد کرزی در این دیدار از شورای امنیت سازمان ملل تقاضا کرد که برای پایان جنگ با تروریسم زمان مشخصی را تعیین کند. او همچنین تاکید کرد که اگر چنین زمانی تعیین نشود، مردم افغانستان حق دارند راه حل سیاسی را برای پایان جنگ برگزینند.

آقای کرزی چهار شنبه گذشته (26 نوامبر) همچنین بار دیگر در نشست خبری مشترک با یاپ دی هوپ شیفر، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در کابل تاکید کرد که حاضر است با طالبان گفتگو کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنان گفت اگر ملا عمر رهبر طالبان حاضر به گفتگو شود، حتی به قیمت جان خود از او حفاظت خواهد کرد.

مطالب مرتبط