اعتراض به کشتار غیرنظامیان در کابل

تظاهرات در کابل
Image caption 'تظاهرات امروزی با سه هدف برگزار شده است: توقف جنگ به زودترین فرصت، توقف کشتار افراد غیرنظامی و جبران خساره قربانیان غیرنظامی جنگ'

صدها نفر در برابر دفتر سازمان ملل در کابل در اعتراض به کشتار غیرنظامیان در جریان عملیات علیه شورشیان در افغانستان دست به تظاهرات زده اند.

تظاهرکنندگان مدعی اند که نیروهای بین المللی در افغانستان نسبت به زندگی غیرنظامیان "بی تفاوت" هستند و نیروهای بین المللی در بمباران مواضع شورشیان دقت لازم را کار نمی گیرند و در نتیجه باعث وارد شدن تلفاتی به غیرنظامیان می شوند.

یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات به بی بی سی گفت: "تظاهرات امروز با سه هدف برگزار شده است: توقف جنگ به زودترین فرصت، توقف کشتار افراد غیرنظامی و جبران خسارت قربانیان غیرنظامی جنگ."

تظاهر کنندگان همچنان می گویند تا اکنون اعتراض به کشتار غیرنظامیان در جنگ علیه شورشیان از میزان تلفات غیرنظامیان نکاسته و نیروهای بین المللی به این اعتراضها توجهی نکرده اند.

آنان می گویند ادامه کشتار غیرنظامیان و بی توجهی به اعتراضها در این مورد، مردم افغانستان را نسبت به ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان بدبین و مایوس ساخته است.

در قطعنامه ای که از سوی این تظاهرکنندگان در اختیار رسانه ها قرار گرفت، آمده است که بمباران مناطق مسکونی به هیچ صورت قابل قبول نیست.

رعایت قوانین بین المللی در جنگ، افشای هویت عاملان کشتار غیرنظامیان و مجازات آنان، از دیگر خواستهای تظاهرکنندگان است.

در قطعنامه این گردهمایی همچنین از دولت افغانستان خواسته شده است علیه عاملان کشتار غیرنظامیان در دادگاههای بین المللی اقامه دعوا کند.

تظاهرکنندگان می گویند مخالفان مسلح دولت افغانستان نیز از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده می کنند و در مورد زندگی غیرنظامیان بی تفاوتی به خرج می دهند.

آنان از شورشیان خواسته اند که به این وضعیت پایان دهند و از اجرای عملیات جنگی در مناطقی که احتمال تلفات غیرنظامیان وجود دارد خودداری کنند.

کشتار غیرنظامیان در افغانستان از موضوعات داغی است که بارها اعتراض مقامات دولت و مردم این کشور را برانگیخته است.

اگرچه آمار دقیقی در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان وجود ندارد، ولی یک گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که تلفات غیرنظامیان امسال در مقایسه با سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ گذشته تا سه برابر افزایش یافته است.

این سازمان مدافع حقوق بشر، که مقر آن در نیویورک است در گزارشی که ماه سپتامبر گذشته منتشر شد، نوشته است که تنها در هفت ماه نخست سال ۲۰۰۸ نزدیک به ۵۴۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند.

گفتگو با مخالفان

تظاهر کنندگان همچنین از دولت افغانستان خواستند که گفتگوی صلح با مخالفان را به عنوان راه حل قضیه افغانستان برگزیند.

یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات گفت: "ما مذاکره با مخالفان را تنها راه حل قضیه افغانستان می دانیم."

این در حالی است که اخیراً دولت افغانستان نیز بر حل سیاسی قضیه مشکلات امنیتی این کشور تاکید کرده است.

سه شنبه گذشته، ۶ قوس/آذر، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با هیات شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که اگر جنگ با تروریسم به نتیجه نرسد، دولت این کشور حق دارد راه سیاسی را برگزیند.

اما موضوع گفتگو با طالبان همواره با مطرح شدن پیش شرط هم از سوی دولت و هم از سوی طالبان با شکست مواجه شده است.

دولت افغانستان تاکید کرده است که برای گفتگو با طالبان، آنان باید قانون اساسی این کشور را بیذیرند.

در مقابل، طالبان آغاز گفتگو را به خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشروط کرده است.

مطالب مرتبط