بریتانیا احتمال اعزام نیروی بیشتر به افغانستان را بررسی می کند

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا
Image caption بریتانیا حدود 8000 سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در جنوب کشور مستقر هستند جاییکه طالبان در آن مناطق بسیار فعال است.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که در صورتی که باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از این کشور بخواهد تا نیروهای بیشتری را به افغانسیتان اعزام کند، لندن این درخواست را با جدیت بررسی خواهد کرد.

او گفته است که اعضای دیگر پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز باید سربازان بیشتری را در افغانستان بکار گیرند.

آقای اوباما پیشتر گفته بود که وی خواهان افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان بیش از آنچه که جورج بوش رئیس جمهور آمریکا خواهان او بود، است.

بریتانیا حدود 8000 سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در جنوب کشور مستقر هستند جاییکه طالبان در آن مناطق بسیار فعال است.

اظهارات وزیر خارجه بریتانیا کمی پس از آن عنوان شده است که یک هیات شورای امنیت سازمان ملل که اخیرا به کابل سفر کرده بود گفت که وضعیت دشوار امنیتی در افغانستان در حال گسترش است، اگرچه این هیات تاکید کرد که اما هنوز نمی توان گفت افغانستان با بحران امنیتی روبرو است.

این هیات دوشنبه، ۲۴ نوامبر، برای بررسی چالشها بر سر راه ثبات و امنیت در افغانستان و پیشرفتهای امنیتی به این کشور سفر کرد. نمایندگان پانزده کشور عضو دایمی و غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل شامل این هیات بودند.

رئیس این هیات در پاسخ به سوالات خبرنگاران در یک نشست خبری درباره نگرانیها در خصوص کشتار غیرنظامیان در جنگ علیه تروریسم در افغانستان گفت مرگ حتی یک افغان هم برای هیات شورای امنیت به عنوان یک "ضایعه" تلقی می شود.

او در پاسخ به پرسشی درباره دعوت ملا عمر رهبر، طالبان برای گفتگو از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و این که نام او شامل فهرست سیاه سازمان ملل است، گفت نمی خواهد وارد بحثهای فرعی شود.

رئیس هیات شورای امنیت همچنین افزود که هر نوع گفتگویی با طالبان باید به تقویت دموکراسی در افغانستان بینجامد و نه تضعیف آن.

مطالب مرتبط