'دهها شورشی' در جنوب افغانستان کشته شدند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption طالبان در سال جاری میلادی به حملات خود علیه نیروهای افغان و بین المللی افزوده اند.

نیروهای بین المللی ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند دهها شورشی، از جمله یک فرمانده آنان را در جنوب این کشور کشته اند.

نیروهای ائتلاف اعلام کردند در عملیاتی در ولایت آشوب زده هلمند، در جنوب افغانستان ۳۳ شورشی وابسته به طالبان را کشته اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند این شورشیان زمانی کشته شدند که با سربازان گشت مشترک نیروهای افغان و ائتلاف در ولسولای نادعلی درگیر شدند.

به گفته نیروهای ائتلاف، شورشیان در این درگیری با اسلحه سبک و خمپارده انداز به روی سربازان گشتی آتش گشودند، ولی در آتش باری متقابل نیروهای افغان و ائتلاف و همچنین بمباران جنگنده های ائتلاف ۳۳ شورشی جان خود را از دست دادند.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف، که به تازگی منتشر شده، آمده است که این درگیری روز جمعه، ۲۸ نوامبر، روز داد.

همچنین این نیروها در یک خبرنامه دیگر اعلام کرده اند که چهار شورشی، از جمله یک فرمانده گروه طالبان را در ولایت غزنی، در جنوب افغانستان کشته اند.

نیروهای ائتلاف می گویند این فرمانده که حاجی یعقوب نام داشته، در کشتار افراد غیرنظامی و سازمان دهی بمبگذاریهای کنار جاده ای و انتحاری دست داشته است.

در خبرنامه نیرهای ائتلاف همچنین آمده است که آقای یعقوب ستیزه جویان خارجی، قاچاق اسلحه و فعالیتهایی برای تهیه موادی برای ساختن بمب را هم در غزنی سازماندهی می کرده است.

به گفته نیروهای ائتلاف، این فرمانده طالبان در داخل یک خانه مسکونی بود و لباس زنانه پوشیده و برقع بر سر کرده بود. این نیروها می گویند یعقوب تلاش می کرد با استفاده از این لباس به نیروهای ائتلاف حمله کند، ولی پس از آنکه نیروهای ائتلاف او را شناسایی کردند او مورد هدف قرار گرفت.

مطالب مرتبط