نشریات کابل: شنبه ۹ قوس

سفر هیات شورای امنیت سازمان ملل به افغانستان از موضوعات اصلی بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این هیات دوشنبه گذشته، ۲۴ نوامبر، برای بررسی چالشهای امنیتی و اقتصادی در افغانستان وارد کابل شد و با مقامات افغان و فرماندهان نیروهای بین المللی دیدار کرد. نمایندگان پانزده عضو دایمی و غیردایمی شورای امنیت در ترکیب این هیات شامل بودند.

روزنامه دولتی انیس به این باور است که شورای امنیت سازمان ملل متحد با "آگاهی مثبتی" که از اوضاع سیاسی، نظامی و اقتصادی افغانستان به دست آوردند، با طرح های دولت افغانستان همگام شده اند.

جیلیو ترزی، سفیر ایتالیا در سازمان ملل و رئیس این هیات در پایان سفر خود در یک نشست خبری گفت از گفتگوی دولت افغانستان با مخالفان خودحمایت می کند.

انیس همچنین تاکید کرده است که جامعه جهانی و اعضای سازمان پیمان امنیت رویدادهای افغانستان را با "دید واقعبینانه" بررسی کنند و راهکارهایی را برای حل مشکلات افغانستان جستجو کنند که با واقعیتهای این کشور مطابقت داشته باشد.

اما روزنامه آرمان ملی در مطلبی تحلیلی با توجه به سفر هیات "حقیقت یاب" شورای امنیت به افغانستان پرسیده است که "شورای امنیت به دنبال کدام گمشده ای است؟"

روزنامه سفر هیات شورای امنیت را "نمادین" خوانده و پرسیده است که چگونه ممکن است شورای امنیت با وجود در اختیار داشتن منابع گوناگون، از اوضاع افغانستان آگاهی نداشته باشند.

به باور نویسنده ، وضعیت امنیتی، فساد اداری، افزایش جرایم، فقر و بیکاری، تولید مواد مخدر، عدم هماهنگی میان کشورهای دخیل در مساله افغانستان مسائلی است که اعضای شورای امنیت از آنها به خوبی آگاهی دارند.

به نوشته آرمان ملی، اگر اعضای هیات شورای امنیت از این مسائل آگاهی نداشته باشند، سفر آنان نمی تواند گره گشای مشکلات مردم افغانستان باشد.

روزنامه پیمان با توجه به سخنان اخیر آقای ترزی، مبنی بر دوبرابر کردن تلاشها برای حل مشکلات افغانستان، با لحن طعنه آمیزی نوشته است که آیا آوردن ملا عمر، رهبر طالبان به دولت هم جزء این تلاشها است؟

روزنامه همچنین نوشته است که گفتن این که وضعیت امنیتی به خرابی گراییده یا نگراییده مشکلی حل نمی شود، باید پاسخ داد که چه کسانی مسئول نابسامانی اوضاع افغانستان هستند و چرا غیرنظامیان در عملیات نیروهای بین المللی کشته می شوند.

به نوشته پیمان، جهان و کشورهای منطقه می خواهند با بر سر کار آوردن کارمندان رژیمهای گذشته و حال، دولت جدیدی را به قدرت برسانند و زمینه را برای "بازی بزرگتری" در این کشور و منطقه هموار کنند.

روزنامه افغانستان نوشته است که میان هیات شورای امنیت و رئیس جمهوری افغانستان "تفاوت نظر" وجود داشت. به باور روزنامه، اگر چه اعضای هیات می کوشید این تفاوتها آشکار نشود، ولی از لابلای نظرهای هیات این تفاوتها "کاملاً احساس" می شد.

روزنامه افزوده است که موضع گیریهای اخیر حامد کرزی نه تنها همگان را به تعجب و شگفتی واداشت، بلکه گمانه زنی هایی را در مورد " جایگاه رئیس جمهوری" در عرصه های داخلی و بین المللی دامن زده است.

روزنامه هشت صبح با توجه به اعتراضهای اخیر به کشتار غیرنظامیان در جنگ با تروریسم در افغانستان، در مطلبی تحت عنوان "دردم از خود، شکایتم از بیگانه" نوشته است که افغانها باید جانب "انصاف" را رعایت کنند.

روزنامه تاکید کرده است که ضمن تلاش برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای بین المللی به کشتار غیرنظامیان توسط طالبان هم توجه شود.

روزنامه همچنین نوشته است که پس از خروج روسها از افغانستان، افغانها خود به دلیل "اختلافات و نفرت از یکدگر" کشور خود را ویران کردند و گفتند "خارجیها عاملان بدبختی ما بودند". هشت صبح افزوده که ملتهای باشعور هیچ گاهی بازیجه دست بیگانگان نمی شوند.

مطالب مرتبط