نگرانی از شیوع ایدز در افغانستان

Image caption وزارت صحت افغانستان می گوید احتمالاً دو تا دو نیم هزار نفر در این کشور آلوده به ویروس (اچ آی وی) هستند

وزارت بهداشت افغانستان می گوید شیوع بیماری ایدز در این کشور نگران کننده نیست، اما عوامل شیوع این بیماری را نباید دست کم گرفت.

مقامات این وزارت می گویند در حال حاضر 505 نفر مبتلا به بیماری ایدز رسماً به ثبت رسیده اند، اما شمار واقعی مبتلایان به این بیماری بیشتر از این است.

آنان می گویند این آمار هنگام آزمایش خون افراد داوطلب و همچنین کسانی که برای دریافت یا اهدای خون به بیمارستان ها مراجعه کرده اند، به دست آمده است.

تا اکنون برای مشخص کردن شمار واقعی بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی، ایدز، در افغانستان بررسی همه جانبه ای انجام نشده است.

با وجود این وزارت صحت افغانستان می گوید احتمالاً دو تا دو نیم هزار نفر در این کشور آلوده به ویروس (اچ آی وی) هستند.

محمد امین فاطمی، وزیر بهداشت افغانستان می گوید زمینه های انتشار ویروس این بیماری در افغانستان، در سطح محدودی نیست.

آقای فاطمی، جنگ، فقر، مهاجرت، استفاده از سرنگ آلوده به ویروس (اچ آی وی) و عدم آگاهی مردم در مورد این ویروس را، از عوامل عمده انتشار (اچ آی وی) در افغانستان دانست.

براساس آمار وزارت بهداشت، در حال حاضر نزدیک به 20 هزار معتاد تزریقی در افغانستان وجود دارد و بیشتر آنان از سرنگ مشترک استفاده می کنند.

آقای فاطمی همچنین می گوید این بیماری از طریق استفاده از وسایل آلوده به ویروس (اچ آی وی) در آرایشگاهها هم منتقل می شود.

وزیر بهداشت افغانستان، تماس جنسی پرخطر با افراد متعدد را یکی دیگر از عوامل انتقال ویروس (اچ آی وی) دانست. برخی می گویند مبتلایان به این بیماری می کوشند بیماری خود را به همین دلیل پنهان کنند.

رابطه جنسی و ابتلا به بیماری ایدز در افغانستان همواره یک رسوایی بزرگ و مایه شرمساری دانسته می شود. به همین دلیل پیش از این مقامات تلاش می کردند رابطه جنسی را در انتقال ویروس بیماری ایدز مهم جلوه ندهند.

مقامات وزارت بهداشت می گویند در حال حاضر شش مرکز آزمایش خون در شهرهای کابل، هرات، مزار شریف، بدخشان، جلال آباد و زندان مرکزی کابل وجود دارد که به مبتلایان این بیماری مشوره می دهند.

وزارت بهداشت می گوید اکنون وزارت های عدلیه (دادگستری)، داخله (کشور)، مبارزه با مواد مخدر و آموزش و پرورش در مبارزه با بیماری ایدز با وزارت بهداشت همکاری می کنند. بانک جهانی و موسسه "گلوبل فند" در سال جاری بیش از بیست میلیون دلار را برای مبارزه با این بیماری به وزارت بهداشت افغانستان کمک کردند.

به گفته مقامات وزارت بهداشت، این پول در بخش های کاهش تبعیض در برابر بیماران، ایجاد سیستم های مراقبتی و افزایش ظرفیت کاری کارمندان بهداشتی به مصرف خواهد رسید.

مطالب مرتبط