جلوگیری از قاچاق آثار تاریخی درافغانستان

موزه کابل
Image caption کاوشهای غیرقانونی و سرقت آثار تاریخی مشکلی است که تاکنون دولت افغانستان نتوانسته است جلو آن را بگیرد

مقامات وزارت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گویند از قاچاق ۲۰ اثر تاریخی متعلق به دوره غزنویان و غوریها که هشصد سال قدمت داشته،جلو گیری کردند.

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ مسئولان امینتی این کشور را به دست داشتن در قاچاق آثار تارخی متهم کرده اند.

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند، آثار به دست آمده را قاچاقچیان در کاوشهای غیرقانونی از ولایت بلخ، در شمال افغانستان به دست آورده بودند. به گفته این مقامات، قاچاقچیان قصد داشتند این آثار را به کابل و از آن جا به خارج از افغانستان منتقل کنند، اما پیش از خروج از افغانستان به دام افتادند.

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند این آثار شامل ظرفهای فلزی و گلی می شود وحالا به موزیم (موزه) ملی در کابل منتقل شده است.

عمرا خان مسعودی، رئیس موزیم ملی می گوید این آثار متعلق به دوره های غزنویان و غوریها است و حدود ۸۰۰ سال پیشینه تاریخی دارد.

آقای مسعودی گفت: "به نظر من این آثار بسیار نفیس و زیبا است، که از لحاظ قدمت تاریخی به سده های دوازده و سیزده میلادی می رسد و از لحاظ ارزشهای هنری بسیار با اهمیت است."

کاوشهای غیرقانونی و سرقت آثار تاریخی چیزی است که همواره مسوولان وزارت فرهنگ افغانستان از آن شکایت می کنند و آنرا خطری برای آثار تاریخی افغانستان می خوانند.

با وجود تلاشهای دولت این کشور برای جلوگیری از کاوشهای خودسرانه و سرقت آثار تاریخی، هر ازگاهی گزارشهایی مبنی بر فروش وسرقت چنین آثاری از افغانستان گزارش شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ از مسئولان امنیتی انتقاد کرده و می گویند آنان توجه چندانی به نگه داری محلات تاریخی و باستانی ندارند. مسئولان این وزارت همچنین نیروهای امنیتی را متهم می کنند که در برخی موارد خود در قاچاق آثار باستانی دست دارند.

رئیس موزیم ملی کابل می گوید: "بی خبری مسئولان امنیتی باعث این می شود که آثار و بناهای تاریخی آسیب ببینند و یا کاوشهای غیرقانونی جدی گرفته نشود."

آقای مسعودی افزود: "دست داشتن بعضی مسئولین امینتی و بعضی ادارات دولتی را هم (در قاچاق آثار تاریخی) من رد نمی کنم."

آقای مسعودی برخی از شهروندان خارجی در افغانستان را نیز متهم کرد که در خرید و قاچاق آثار تاریخی افغانستان دست دارند.

چندی پیش یک سرباز نروژی (ناروی) نیروهای ناتو در شمال افغانستان، پس از ختم زمان ماموریتش، برخی از سکه های قدیمی، که به گفته وزارت اطلاعات و فرهنگ در اثر کاوشهای غیرقانونی به دست آمده بود را، به کشور خود منتقل کرد، اما این سکه ها دو باره به افغانستان بازگردانده شد.

اگرچه وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید پس از سقوط طالبان، در سال ۲۰۰۱، از قاچاق حدود شش هزار اثر تاریخی شامل سنگ نوشته و اشیای گوناگون قدیمی افغانستان جلوگیری کرده است ولی بازگرداندن آثاری که پیش از سقوط طالبان به خارج قاقچاق شده و به فروش رسیده، هنوز هم به عنوان یک مشکل باقی مانده است.

مطالب مرتبط