نشریات کابل: یکشنبه ۱۰ قوس

افزایش خشونت های خانوادگی در افغانستان از مهمترین مسائل مورد بحث روزنامه های چاپ امروز افغانستان است.

روز گذشته سازمان حقوق جهانی گزارش داد که هنوز هم ۸۷ درصد زنان در افغانستان با خشونت مواجهند. اخیراً وزارت امور زنان و برخی نهادهای دیگر هم از افزایش خشونت علیه زنان در این کشور خبر دادند.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود مبارزه با خشونت خانوادگی در افغانستان را بررسی کرده و نوشته است که باورهای بدی در مورد خانواده در جامعه رایج شده است.

به باور هشت صبح، "رکن اساسی بودن خانواده" در جامعه، خانواده را به تابویی تبدیل کرده که به براساس آن حاکمیت ضوابط سنتی و کهنه بر آن مسلط شده و هیچ کسی نباید متعرض حریم آن شود.

به نوشته هشت صبح، این وضعیت باعث شده که خانواده ها، و به ویژه زنان، همیشه "نفقه خور و محتاج" باقی بمانند و سرانجام تسلیم "سرنوشت دردناکی" شوند و زبان به اعتراض نگشایند.

روزنامه افغانستان نوشته است که خشونت علیه زنان نه تنها در مناطق تحت کنترل طالبان ادامه دارد، بلکه در قلمرو دولت هم چالشهای زیادی بر سر راه تامین حقوق زنان باقی است.

به باور نویسنده، مبارزه با خشونت علیه زنان و خانواده ها نیازمند اجرای برنامه های جنسیتی است که در افغانستان هنوز در کار چندانی دراین زمینه نشده است.

روزنامه ویسا با توجه به جنجال بر سر تعیین زمان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان، نوشته است تا زمانی که نهادهای دولتی با همدیگر همکاری نکنند، شانسی برای ایجاد تغییرات مثبت در کشور وجود ندارد.

ظاهراً اشاره روزنامه به اختلاف نظر میان شورای ملی، ریاست جمهوری و به ویژه کمیسیون انتخابات است. شورای ملی تاکید دارد که انتخابات باید پیش از ماه جوزا/ خرداد سال ۱۳۸۸ برگزار شود، اما کمیسیون انتخابات زمان انتخابات را ماه میزان/مهر، اعلام کرده است.

روزنامه پیمان "جایگاه هرات" را در سیاست های حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بررسی کرده و انتقاد کرده است که تغییرات اخیر در فرماندهی پلیس هرات نتوانست امنیت را در این شهر تامین کند.

به باور پیمان، پس از برکناری اسماعیل خان از ولایت هرات و گماشتن او به وزارت انرژی و آب، وضعیت امنیتی در ولایت هرات بدتر شده و حوادث خشونتبار زیادی در این ولایت روی داده است.

نویسنده پیمان هشدار داده است که حالا هرات به دلیل وضعیت بد امنیتی "در حال انفجار" قرار گرفته است. به نوشته روزنامه، "آتش این انفجار" بخش های وسیعی از کشور را در بر خواهد گرفت.

مطالب مرتبط