نوزده کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

Image caption طالبان امسال به حملات خود علیه نیروهای افغان و بین المللی را افزایش داده اند

مقامات امنیتی در کابل، پایتخت افغانستان می گویند در یک انفجار انتحاری در غرب کابل دست کم دو غیرنظامی کشته و سه غیرنظامی دیگر زخمی شدند و هفده شورشی در شرق و جنوب افغانستان کشته شدند.

ژنرال علی شاه پکتیاوال، رئیس تحقیقات جنایی پلیس کابل به بی بی سی گفت در این انفجار یک بمبگذار انتحاری مواد انفجاری را که به بایسیکل (دوچرخه) حامل خود بسته بود، در جاده ای که از مقابل شورای ملی می گذرد منفجر کرد.

آقای پکتیاوال گفت این انفجار در برابر ساختمان لیسه (دبیرستان) حبیبیه روی داد. این مدرسه در نزدیکی ساختمان شورای ملی افغانستان موقعیت دارد.

هنوز هدف این بمبگذاری مشخص نیست، اما شاهدان عینی می گویند فرد بمبگذار قصد داشت خود را به یک موتر (خودرو) حامل افراد غیرنظامی خارجی نزدیک کند.

انفجار کمی پیشتر از زمان خروج دانش آموزان لیسه حبیبیه روی داد. شاهدان می گویند اگر این انفجار در زمان خروج دانش آموزان روی می داد، در آن صورت شمار تلفات آن بسیار بالا می رفت.

آقای پکتیاوال گفت قربانیان این حادثه همه غیرنظامی اند. به گفته شاهدان عینی، دو نفر از قربانیان این انفجار کارگران شهرداری بودند که در خیابان کار می کردند.

او مسئولیت این حادثه را به "گروههای تروریستی" نسبت داد. مقامات افغان گروههای طالبان، حزب اسلامی و القاعده را با این عنوان یاد می کنند.

این دومین انفجار انتحاری ظرف چهار روز گذشته در شهر کابل است. در انفجار روز پنجشنبه (۷ قوس/آذر) چهار نفر غیرنظامی کشته و بیش از پانزده تن دیگر زخمی شدند.

این انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا روی داد و ظاهراً هدف آن کاروان نظامی نیروهای خارجی بود که لحظاتی پیشتر از آن جا گذشته بود.

عملیات در شرق کابل

بر اساس یک خبر دیگر، ۱۷ شورشی در شرق کابل و ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان کشته و ۱۰ شورشی دیگر بازداشت شدند.

وزارت دفاع افغانستان و مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در این کشور در یک خبرنامه مشترک گفته اند که نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا ۱۶ نفر از این شورشیان را در پی عملیاتی در منطقه سروبی، در ۵۰ کیلومتری شرق کابل کشتند.

در خبرنامه آمده است که هدف اصلی این عملیات یک فرمانده ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بود. بر اساس این خبرنامه، این فرمانده در ربودن کارمندان دولت و غیرنظامیان برای به دست آوردن پول دست داشته است. او همچنین متهم به سازمان دهی و جاسازی بمبهای کنار جاده ای بوده است.

در این خبرنامه مشخص نشده که این فرمانده با چه سرنوشتی گرفتار شده، اما یک منبع وزارت دفاع افغانستان به بی بی سی گفت که این فرمانده بازداشت شده است.

بر اساس این خبرنامه، که تازه منتشر شده این عملیات روز گذشته (شنبه، 29 نوامبر) به راه انداخته شد.

عملیات در پکتیا

این منبع گفت تحقیقات از این فرمانده ادامه دارد و پس از تحقیقات کامل هویت او و نتایج تحقیقات اعلام خواهد شد.

در این خبرنامه همچنین گفته شده است که در یک عملیات دیگر یک شورشی در ولسوالی زدران ولایت پکتیا کشته و ۱۰ شورشی دیگر بازداشت شدند.

براساس این خبرنامه، این شورشیان وابسته به شبکه جلال الدین حقانی هستند.

در خبرنامه آمده است که یک فرمانده شبکه آقای حقانی هم در میان افراد بازداشت شده است. این فرمانده متهم به سازمان دهی ستیزه جویان خارجی است. او همچنین با فرماندهان ارشد شبکه آقای حقانی در افغانستان و پاکستان تماس داشته است.

مطالب مرتبط