15:40 گرينويچ - پنج شنبه 19 مارس 2009 - 29 اسفند 1387

هژبر شینواری در برنامه خاطره ها و ترانه ها

هژبر شینواری

هژبردر یک شب سرد زمستانی در دامنه کوه آسمایی در شهر کابل به دنیا آمده است.

هژبر می گوید که از طفولیت، در جهان سحرانگیز و رویایی قصه ها و افسانه ها با فانتزی های کودکانه اش زیسته و محسور دنیای دل انگیز و جادویی کارتون ها بوده است.

دوران مکتب را در لیسه استقلال و تحصیلات بعدی اش را در رشته حقوق به پایان رسانید.

هژبر مدتی استاد در اکادمی پولیس و بعد تا مهاجرت از افغانستان، در روزنامه "کابل تایمز" کار می کرد.

او به همکاری همسر شاعر و نویسنده اش پروین پژواک، و عده ای دیگر نخستین فلم های انیمیشن "کارتونی" افغانستان، را به نام های "تمرین" و "پرواز به سوی خورشید" ساخت.

بعد به کانادا رفت و در آنجا با تاسیس "انتشارات هژبر" و رادیو "زامهران" پیوندش را با هنر و ادبیات افغانستان حفظ کرد. اینک او در شهر پراگ با "رادیو آزادی" برای افغانستان کار می کند.

برنامه را می توانید اینجا بشنوید

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

تا امروز بیش از هزاران کارتون و طرح های تصویری اش در روزنامه ها، جراید، مجلات و کتب درکشورهای مختلف جهان به چاپ رسیده است و ده ها نمایشگاه تدویر کرده است.

هژبر در مورد کار هایش می گوید:

" طرح ها و کارتون هایم سربازانی بوده اند که تصورات و رویاهای من همواره بر آنها فرمان می رانده است. من آنها را به جنگ تاریکی و اهریمن سیاهی ها فرستاده ام. من با تمام قلب و عواطفم کوشیده ام تا آنها پیام آوران صبح سپید، عشق، عاطفه و امید باشند. از جملهٌ آنها عده ای از این جنگ جاویدان "نیک و بد" هرگز برنگشتند. عده ای هم جنگ شان را تمام کردند و مرخص شده اند... و یک تعداد از آن سربازان پیر تا هنوز هم میجنگند. تا ظلمت است، سیاهی و شر، این نبرد جاویدان، همچنان ادامه خواهد داشت."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.