نشریات کابل: دوشنبه ۱۱ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل سخنان اخیر وزیر اطلاعات و فرهنگ در شورای ملی و اظهارات فرمانده پلیس کابل را در سرمقاله های خود بررسی کرده اند.

روزنامه افغانستان سخنان اخیر کریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان و توضیحات او در کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان را در سرمقاله خود با عنوان "از قانون پذیری تا قانون گریزی" بررسی کرده است.

آقای خرم شنبه گذشته در مجلس سنا گفت قانون رسانه ها تحت فشار خارجی ها به تصویب رسیده است. کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان در همین مورد از او توضیح خواست، ولی توضیحات او قناعت این کمیسیون را فراهم نکرد.

روزنامه از قول نمایندگان مجلس نوشته که این قانون از سوی دو سوم نمایندگان مجلس به تصویب رسیده و لازم الاجرا است؛ وزیر فرهنگ هم موظف است مطابق آن عمل کند.

به باور روزنامه، ممکن است قانون رسانه های افغانستان خالی از اشکال نباشد، ولی نویسنده معتقد است که این قانون "بهترین قانون در تاریخ افغانستان" و از قانونهای "برجسته" در سطح منطقه است.

روزنامه دولتی انیس سخنان اخیر ژنرال ایوب سالنگی، فرمانده پلیس کابل و فرمانده نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در نشست مشترک خبری، مبنی بر کاهش جرایم در این شهر را مهم دیده است.

روزنامه همکاری مردم با نهادهای امنیتی را در بازداشت مجرمان و تامین امنیت در کابل با اهمیت دانسته و افزوده که اگر مسئولان امنیتی "اعتماد و حمایت" مردم را بیشتر جلب کنند، موارد قتل، آدم ربایی و دیگر جرایم باز هم کاهش خواهد یافت.

انیس همچنین تاکید کرده که اجرای قانون در مورد مجرمان از سوی نهادهای قضایی و قانونی موثریت بیشتری خواهد داشت. به باور روزنامه اعدام چند زندانی در روزهای اخیر تاثیر خود را در تامین امنیت به جا گذاشته است.

اما روزنامه پیمان در مطلب اصلی خود با توجه به موانع سیمانی در خیابانهای شهر کابل نوشته است که سیمای این شهر به یک "پایگاه نظامی" تبدیل شده است.

روزنامه انتقاد کرده است که اقدام به گذاشتن موانع سیمانی و کشیدن سیم خاردار در خیابانها، هرگز نمی تواند به عنوان راهکار اصلی برای امنیت این شهر باشد. نویسنده افزوده است که ادامه این وضعیت از نگاه روانی برای مردم "تاثیر زیانباری" دارد.

پیمان همچنین به این باور است که گذاشتن موانع سیمانی بیانگر "ناتوانی" نیروهای امنیتی در تامین است. به نوشته روزنامه، این موانع نشان می دهد که نیروهای امنیتی در محلات نزدیک به مراکز خود هم نمی توانند امینت را تامین کنند.

روزنامه هشت صبح استعفای شیو راج پاتیل، وزیر داخله (کشور) هند را بیانگر دموکراسی هند و "برعکس آن چه که در افغانستان جریان دارد" خوانده و تاکید کرده که زمامداران افغان باید از استعفای او "درس" بگیرند.

وزیر کشور هند در پی حمله مرگبار به شهر بمبئی که در آن بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند، از سمت خود استعفا داد.

به نوشته هشت صبح، در افغانستان هیچ وزیر یا هیچ رئیسی به دلیل "بی کفایتی، سوء اداره و نارضایتی مردم" نه تنها حاضر به استعفا نشده، بلکه برای ابقای خود تلاش هم کرده اند.

روزنامه افزوده که این اختلاف ناشی از آن است که در هند مردم دموکراسی را به عنوان یک اصل معیاری پذیرفته اند، اما در دموکراسی افغانستان مردم "غایب" اند. به باور نویسنده، در افغانستان هیچ مرجعی، به جز رئیس جمهوری توان برکناری مقامات را ندارد.

مطالب مرتبط