تشکیل اداره جدید مبارزه با فساد اداری

Image caption سازمان ملل متحد می گوید، سالانه بیش از 250 ملیون دلار از طریق ارتشا در افغانستان دست به دست می شود

مقام های دولت افغانستان می گویند اداره جدیدی را به دستور حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به منظور مبارزه علیه فساد اداری دراین کشور ایجاد کرده اند.

اداره جدید قرار است دارایی مقام های دولتی را ثبت کرده و درمورد چگونگی به دست آمدن دارایی مقامهای دولتی تحقیق کند.

پیش از این نیز اداره مبارزه علیه فساد اداری وجود داشت و مقامات دولتی می گویند با ایجاد اداره جدید، اداره قبلی مبارزه علیه فساد اداری لغو شده است.

قرار است هر ماه یکبار رئیس جمهور، رئیس قوه قضایی، دادستان کل، وزرای عدلیه، (دادگستری) داخله(کشور) و رئیس امنیت ملی، و برخی دیگر از مقام های بلند پایه دولتی، در جلسه اداره مبارزه با فساد شرکت کنند.

یاسین عثمانی مشاور رئیس جمهور کرزی به عنوان رئیس اداره جدید مبارزه با فساد معرفی شده است.

آقای عثمانی می گوید هدف از تشکیل اداره جدید چیزی جز شدت بخشیدن به تلاشها برای مبارزه با فساد و یافتن راهکارهای تازه ای دراین زمینه، نیست.

آقای عثمانی می گوید تصمیم های این اداره با جدیت اجرا خواهد شد و "مقام های افغانستان در هر سطحی که باشند، در برابر این اداره جوابگو خواهند بود و هر گاه افرادی که به فساد دامن می زنند شناسایی شوند بدون تبعیض به محاکمه کشانیده خواهند شد".

صدها ملیون رشوه

تشکیل اداره جدید مبارزه با فساد اداری به این معنا است که آقای کرزی از کارنامه اداره قبلی دراین زمینه راضی نبوده است.

ظرف چند سال اخیر این چندمین بار است که اداره مبارزه با فساد در افغانستان تغییر می کند، اما مردم افغانستان و مقامهای جامعه جهانی از وجود فساد در ادارات دولتی انتقاد می کنند.

سازمان ملل متحد تخمین زده است که سالانه معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار از طریق ارتشا در افغانستان رد و بدل می شود که برابر با نصف بودجه توسعه ای افغانستان در سال ۲۰۰۶ است.

افزون بر ارتشا، غصب زمین، سواستفاده از مقام های دولتی و اختلاس از دیگر گونه های رایج فساد درافغانستان است.

رئیس اداره جدید مبارزه با فساد اداری ابراز امید واری کرد که اجرای برنامه های اداره تحت امر او بتواند نتایج مثبتی را در قبال داشته باشد.

اما با توجه به فقر فزاینده، درامد پایین کارمندان دولتی و ضعف نهاد های قضایی افغانستان به نظر می رسد مبارزه با فساد و عوامل آن حد اقل به این زودی ها چندان عملی به نظر نمی رسد.

در کنار نا امنی و کشت خشخاش، فساد اداری یکی از چالشهای عمده دولت افغانستان در سالهای اخیر بوده است.

مطالب مرتبط