شورش در زندان پلچرخی هشت کشته داد

سرور دانش
Image caption آقای دانش گفت زندانیان تلاش می کنند با تماس با گروههای مخالف و "دولتهای خارجی"، امنیت ملی افغانستان را به چالش بکشند

مقامات وزارت عدلیه افغانستان می گویند در پی شورش و درگیری زندانیان با ماموران امنیتی در پلچرخی، بزرگترین زندان افغانستان، هشت زندانی کشته و دست کم پانزده تن دیگر زخمی شدند.

سرور دانش، وزیر عدلیه افغانستان در نشست خبری در کابل اعلام کرد که عملیات جمع آوری "وسایل ممنوعه" در این زندان، در حومه شرقی کابل، باعث شورش زندانیان شد.

وزیر عدلیه گفت برخی زندانیان به اسلحه سرد و حتی به اسلحه گرم دسترسی دارند و کارد و حتی مواد انفجاری و تلفن همراه از وسایلی است که به طور غیرقانونی در دسترس برخی از زندانیان بوده است.

به گفته او، اعضای خانواده و دوستان زندانیان هنگام ملاقات با آنان این وسایل را در اختیار زندانیان قرار می دهند. وزیر عدلیه همچنین تایید کرد که برخی از ماموران زندان هم در انتقال اسلحه به داخل زندان دست دارند.

وزیر عدلیه به وجود "ضعف" در اداره زندان نیز اذعان کرد.

آقای دانش گفت از روز گذشته تا بامداد امروز (5 دسامبر) ماموران زندان و نیروهای امنیتی نتوانستند عملیات جستجو را در داخل زندان به اجرا بگذارند. او گفت برخی زندانیان با بازرسی زندان مخالفت کردند و شماری از ماموران پلیس و زندانیان دیگر را به گروگان گرفتند.

وزیر عدلیه می گوید شماری از زندانیان تلاش می کنند با ایجاد فضای ناآرام در زندان و برقراری تماس با گروههای مخالف دولت و حتی "دولتهای خارجی"، دولت افغانستان و امنیت ملی این کشور را به چالش بکشند اما توضیح نداد که زندانیان با کدام دولت خارجی در ارتباط بوده اند.

آقای دانش گفت اسناد و مدارک زیادی در دست دارد که برقراری تماس این زندانیان با منابع خارجی و گروههای طالبان و القاعده را به اثبات می رساند.

توطئه فرار

وی گفته است که اسناد موثقی نیز وجود دارد که نشان می دهد که برخی از زندانیان با همکاری برخی گروههای مخالف دولت در خارج از زندان، تلاش داشتند با دست زدن به انفجار انتحاری مانند حمله به زندان قندهار در جنوب افغانستان، راه فرار زندانیان پلچرخی را هموار کنند.

Image caption پلچرخی پیش از این هم شاهد نا آرامی زندانیان بوده است

در حادثه حمله به زندان قندهار شب ۲۴ جوزا/خرداد سال جاری، صدها زندانی از این زندان فرار کردند که بیشتر آنان وابسته به گروه طالبان بودند.

این حادثه توانایی نیروهای امنیتی قندهار را زیر سوال برد و باعث برکناری شماری از مسئولان امنیتی این ولایت از مقامهای آنان شد.

آقای دانش می گوید در حال حاضر وضعیت زندان پلچرخی تحت کنترل درآمده و عملیات بازرسی زندانیان و اتاقهای زندان به گونه عادی ادامه دارد. او گفت تا اکنون مقداری وسایل ممنوعه از نزد زندانیان به دست آمده اما آمار دقیق آن تا حال مشخص نشده است.

وزیر عدلیه ضمن ابراز تاسف از کشته شدن هشت زندانی و زخمی شدن پانزده تن دیگر در زندان پلچرخی، تاکید کرد که مسئولیت این وضعیت به دوش کسانی است که برای ایجاد "آشوب در زندان زمینه سازی" کردند.

موجودیت اسلحه و مخالفت زندانیان با برخی "تصمیم های قانونی" مسئولان زندان و ماموران امنیتی چیزی است که آقای دانش می گوید از دو سال پیش به این سو در زندان پلچرخی ادامه دارد.

مقامات می گویند در حال حاضر ۳۵۰۰ زندانی در زندان پلچرخی به سر می برند. این زندانیان به اتهام جرایم گونانون از جمله قتل، آدم ربایی، قاچاق مواد مخدر و حملات تروریستی زندانی شده اند.

شماری از این زندانیان از افراد وابسته به گروههای طالبان و القاعده هستند.

اگرچه در حال حاضر تماس با زندانیان دشوار است، ولی قبلاً شماری از زندانیان در تماس با رسانه ها ادعا کرده بودند که مسئولان زندان با آنان "بدرفتاری" می کنند و در درمان زندانیان بیمار همکاری لازم نمی کنند.

پیش از این نیز گزارشهایی از شورش، اعتصاب و درگیری زندانیان با نیروهای امنیتی در زندان پلچرخی منتشر شده بود.

مطالب مرتبط