'نقض قانون' در ثبت نام رای دهندگان افغان

ثبت نام رای دهندگان
Image caption آقای اسپین غر گفت ناظران فیفا از دادن بیش از کارت به یک نفر و توزیع کارت به افراد زیر سن گزارش داده اند.

یک نهاد ناظر انتخاباتی موسوم به "بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه" (فیفا) در افغانستان می گوید در روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور مواردی از نقض قانون را ثبت کرده است.

"ثبت نام کسانی که هنوز به سن قانونی رای دهی نرسیده اند، اعطای بیش از یک کارت رای دهی به یک فرد و حضور کمرنگ زنان" در روند ثبت نام رای دهندگان مواردی است که "بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان"، فیفا، می گوید می تواند شفافیت و مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد.

ثبت نام رای دهندگان از دو ماه پیش آغاز شد و بیش از دو میلیون نفر در دو مرحله در ۲۴ ولایت افغانستان ثبت نام کردند. مرحله دوم این ثبت نام پنجشنبه گذشته، ۱۴ قوس/آذر به پایان رسید.

مسئولان فیفا می گویند اسناد و مدارکی در دست دارند که نشان می دهد در دهها مورد برخی افراد بیش از یک کارت رای دهی گرفته اند و در موارد دیگر به افراد زیر سن قانونی هم کارت رای دهی داده شده است.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، هر فرد ۱۸ ساله می تواند در انتخابات شرکت کند و در هر انتخابات صرفاً یک بار رای دهد.

جانداد اسپین غر، مسئول فیفا به بی بی سی گفت :"کسانی که بیش از یک کارت رای به دست آورده اند، صد مورد بوده است، اما کسانی که به سن قانونی رای دهی نرسیده اند ولی کارت رای گرفته اند به مراتب بیشتر از این است.

او گفت در ولسوالی های "طوطا خیل" و احمدآباد ولایت پکتیا بیشتر زنان نتوانستند کارت رای دهی به دست آورند. او دلیل عدم مشارکت زنان در روند ثبت نام در این دو ولسوالی را نبود مراکز ثبت نام ویژه زنان دانست.

مقامهای کمیسیون انتخابات با آن که مواردی از نقض قانون در روند ثبت نام رای دهندگان را تایید می کنند، اما می گویند مرحله دوم این روند "موفقانه" به پایان رسید.

آنان می گویند ثبت نام زنان در این مرحله پنج درصد کمتر از مرحله قبلی بوده است. مقامهای این کمیسیون دلیل حضور کمرنگ زنان را مشکلات امنیتی و سنت های اجتماعی می دانند.

ذکریا بارکزی، سخنگوی این کمیسیون می گوید تنها چند مورد ثبت نام مجدد و زیرسن قابل نگرانی نیست. آقای بارکزی گفت: "به دلیل این که خانم ها عکسهای شان گرفته نمی شود، ممکن است بعضی مردم کارتهای زیادی به دست آورده باشند."

"از بعضی رسانه ما شنیدیم که یک نفر بیش از یک کارت به دست آورده است، اما این برای ما قابل نگرانی نیست، به خاطر این که وقتی که فرمها به کمیسیون مستقل انتخابات منتقل شد، ما با استفاده از تکنولوژی مشخص می کنیم که یک نفر زیادتر از یک کارت به دست آورده است یا نه."

پیش از این نیز انتقادهایی در باره روند ثبت نام رای دهندگان مطرح شده بود. برخی از مردم و نمایندگان شورای ملی افغانستان گفته بودند شماری از رای دهندگان نتوانستند در مرحله های نخست و دوم ثبت نام، کارت رای بگیرند.

مشکلات در تامین امنیت مراکز ثبت نام و دوری این مراکز از روستاها از موارد عمده این انتقادها بود.

مرحله سوم ثبت نام رای دهندگان تا یک هفته دیگر آغاز می شود و ولایت های عمدتاً ناآرام پکتیکا، خوست، زابل، فراه، ننگرهار و لغمان را تحت پوشش قرار خواهد داد.

مرحله چهارم ثبت نام رای دهندگان در چهار ولایت دیگر پس از پایان مرحله سوم به اجرا گذاشته خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سال آینده خورشیدی برگزار می شود.