12:07 گرينويچ - شنبه 06 دسامبر 2008 - 16 آذر 1387

پنتاگون:اعزام نیروی جدید به افغانستان از ژانویه آغاز می شود

نیروهای آمریکایی درافغانستان (آرشیو)

دولت افغانستان می گوید افزایش نیروهای آمریکایی در صورتی می تواند کارساز باشد که آنها در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان مستقر شوند

یک مقام ارشد نظامی در امریکا اعلام کرده است که عملیات مقدماتی برای استقرار بیست هزار نیروی جدید آمریکا در افغانستان آغاز شده است.

جنرال مایکل توکر فرمانده عملیاتی ارتش آمریکا در افغانستان که در یک تله کنفرانس با خبرنگاران در پنتاگون صحبت می کرد گفت انتظار می رود در ماه جنوری (ژانویه) سال جدید میلادی یعنی تا چند هفته ای دیگر اعزام این بیست هزار نفر به افغانستان شروع شود.

بارک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا، اعلام کرده است که بازگرداندن امنیت برای افغان ها و پایان دادن جنگ در منطقه در صدر برنامه هایش قرار دارد.

گفتگوی شهباز ایرج با جنرال عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


افزایش نیروی آمریکایی در عراق برای آمریکایی ها تجربه مثبتی بود و تاثیر زیادی بر بهبود اوضاع امنیتی در آن کشور داشت. از همین رو مقامات نظامی آمریکا به فکر بیشتر کردن تعداد نفرات شان در افغانستان نیز افتادند.

در همین حال دولت افغانستان انتظار دارد نیروهای تازه نفس آمریکا در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان، که گفته می شود معبر رخنه شورشیان به افغانستان است، مستقر شوند.

درحالی که جنرال مایکل توکر اعلام کرده است که نیروهای جدید تا سه هفته دیگر به افغانستان اعزام خواهند شد اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفتگو با بی بی سی در پاسخ به این سوال که این نیروها درکجا مستقر خواهند شد گفت" آنها هنوز چیز دقیقی در این مورد نمی دانند."

فرماندهان نظامی افغان معتقدند که بهتر آن است که برقراری امنیت در شهرستان ها و روستاهای افغانستان به دوش نیروهای افغان گذاشته شود. و جلوگیری از ورود شورشیان از بیرون مرزها را نیروهای خارجی به عهده بگیرند.

درسالهای اخیر مقامات افغان همواره بر تجهیز و تقویت نیروهای ارتش و پلیس افغانستان تاکید کرده اند، درحال حاضر شمار ارتش افغانستان به نزدیک به هفتاد هزار نفر رسیده است و شمار پلیس نیز به بیش از پنجاه هزار نفر می رسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.